Tıp

Beyin Bankası

0

Bilim insanları, beynin yapısını daha iyi anlayabilmek ve hastalıklarla mücadele edebilmek için beyindeki gri maddeyi daha yoğun bir şekilde araştırmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyacı gidermek için kurulan merkezlerden birisi de Harvard Brain Tissue Resource Centre(HBTRC).

Image result for brain bank

Bu merkezde 2000’den fazla beyin örneği bulunuyor. Her beyin kendine özel koruma kabında donmuş olarak ya da formalin içinde saklanmakta. Koruma yöntemi genel olarak daha sonra hangi araştırma amacıyla kullanılacağına göre belirleniyor. Bu merkezde bulunan örneklerle Alzheimer Hastalığı’ndan şizofreniye kadar, pek çok hastalık araştırılıyor. Massachusetts’te McLean Hastanesinin bir parçası olan bu beyin merkezi, hastalıklı olan beyinleri normal olanlarla karşılaştırarak, hastalıkların kökenine ışık tutmayı hedefliyor.

Tejada

 

 

Beyin Bankası’nın bulunduğu McLean Hastanesi‘nin tarihi 1818’e kadar gidiyor. Bununla da kalmıyor, aynı zamanda ünlü Matematikçi John Nash ve Yazar Sylvia Plath gibi bilinen isimlerinde tedavi gördüğü bir hastane olmasıyla dikkat çekiyor. Beyin Bankası ise 1978’de kurularak bugünkü yapısına ulaşmış durumda. Şu anda 15 yıldır Beyin Bankası’nda çalışan Patalog Jorde Tejada buranın sorumlularından biri.

Bu merkezde 24 saatlik bir çalışma temposu mevcut. Çünkü bağışçılardan gelen beyin dokuları hızla ve hassas bir şekilde alınmalı. Alınan beyinler daha sonra ortadan ikiye bölünüp bir yarısı dondurularak, diğer yarısı ise formalin’de korunuyor. 1978’den bugüne kadar merkeze 9000 tane beyin örneği gelmiş.

Merkez dünyanın her yerinden kabul ediliyor. Beyin bağışçısı olmak isteyenler için merkezin sitesinde açıklama sayfası bulunmakta.

 

Spread the love

People all the time

Previous article

Çift Filtreli Gözlük ile Tetrakromatik Görüntü

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up