Bilim insanları, beynin yapısını daha iyi anlayabilmek ve hastalıklarla mücadele edebilmek için beyindeki gri maddeyi daha yoğun bir şekilde araştırmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyacı gidermek için kurulan merkezlerden birisi de Harvard Brain Tissue Resource Centre(HBTRC).

Image result for brain bank

Bu merkezde 2000’den fazla beyin örneği bulunuyor. Her beyin kendine özel koruma kabında donmuş olarak ya da formalin içinde saklanmakta. Koruma yöntemi genel olarak daha sonra hangi araştırma amacıyla kullanılacağına göre belirleniyor. Bu merkezde bulunan örneklerle Alzheimer Hastalığı’ndan şizofreniye kadar, pek çok hastalık araştırılıyor. Massachusetts’te McLean Hastanesinin bir parçası olan bu beyin merkezi, hastalıklı olan beyinleri normal olanlarla karşılaştırarak, hastalıkların kökenine ışık tutmayı hedefliyor.

Tejada

 

 

Beyin Bankası’nın bulunduğu McLean Hastanesi‘nin tarihi 1818’e kadar gidiyor. Bununla da kalmıyor, aynı zamanda ünlü Matematikçi John Nash ve Yazar Sylvia Plath gibi bilinen isimlerinde tedavi gördüğü bir hastane olmasıyla dikkat çekiyor. Beyin Bankası ise 1978’de kurularak bugünkü yapısına ulaşmış durumda. Şu anda 15 yıldır Beyin Bankası’nda çalışan Patalog Jorde Tejada buranın sorumlularından biri.

Bu merkezde 24 saatlik bir çalışma temposu mevcut. Çünkü bağışçılardan gelen beyin dokuları hızla ve hassas bir şekilde alınmalı. Alınan beyinler daha sonra ortadan ikiye bölünüp bir yarısı dondurularak, diğer yarısı ise formalin’de korunuyor. 1978’den bugüne kadar merkeze 9000 tane beyin örneği gelmiş.

Merkez dünyanın her yerinden kabul ediliyor. Beyin bağışçısı olmak isteyenler için merkezin sitesinde açıklama sayfası bulunmakta.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…