Bilim insanları daha önce King James Bible’ın dijital bir kopyasını kaydetmek için 5D veri depolama teknolojisini kullandılar./New Atlas

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem çözerek, hem inanılmaz yoğunluk hem de uzun vadeli arşivleme yetenekleri sunan bir veri depolama atılımı gerçekleştirdiler. Teknolojinin, tek bir CD boyutunda diskte 500 terabayt depolayabildiği söyleniyor ve yaratıcılar, müzeler ve kütüphaneler için bilgiden bir kişinin DNA’sına ilişkin verilere kadar her şeyi korumada kullanım bulmayı hayal ediyor. Teknoloji; beş boyutlu (5D) optik depolama olarak bilinen şeydir ve Southampton Üniversitesi ekibinin bir süredir peşinde olduğu bir teknolojidir. İlk kez 2013’te, bilim insanlarının 300 kb’lik bir metin dosyasını kaydetmek ve almak için formatı başarıyla kullanmalarıyla gösterildi. Veriler; inanılmaz derecede kısa ama güçlü ışık darbeleri yayan ve nano ölçekte ölçülen, camda küçük yapılar oluşturan bir femtosaniye lazer kullanılarak yazılıyor. Bu yapılar; üç uzaysal boyutuna ek olarak lazer ışınının yoğunluğu ve polarizasyonu hakkında bilgi içerir. Bu nedenle bilim insanları buna 5D veri depolama olarak atıfta bulunurlar. 2015 yılında ekip, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, King James İncil ve Magna Carta gibi önemli belgelerin dijital kopyalarını kaydetmek için teknolojiyi kullanarak ilerlemelerini gösterdi. Yüksek sıcaklıklara, neme, manyetik alanlara ve mekanik arızalara karşı savunmasız olan tipik sabit sürücü belleğinin aksine; bu “ebedi” 5D veri depolama, oda sıcaklığında inanılmaz bir termal kararlılık ve neredeyse sınırsız bir kullanım ömrü vaat ediyordu. Bununla birlikte, bilim insanlarının ele almaya çalıştığı bir şey, gerçek dünya uygulamaları için yeterince hızlı ve yeterince yüksek yoğunlukta veri yazabilme yeteneğidir. Şimdi bunu, doğrudan femtosaniye lazerle yazmak yerine birkaç zayıf ışık darbesi ile nanoyapıları oluşturmalarını sağlayan Yakın Alan Geliştirme adı verilen optik bir fenomen kullanarak başardıklarını iddia ediyorlar. Bu, verilerin saniyede 1.000.000 vokselde yazılmasına izin verir. (Bu da saniyede 230 kb veriye veya saniyede 100 sayfadan fazla metne eşittir.)

Southampton Üniversitesi bilim insanları, bir inçlik silika cam örneğine yaklaşık 5 GB bilgi kaydetmek için son teknoloji 5D veri depolama teknolojilerini kullandılar.

 Southampton Üniversitesi Araştırmacı Yuhao Lei: “Bu yeni yaklaşım, veri yazma hızını pratik bir düzeye çıkarıyor, böylece onlarca gigabayt veriyi makul bir sürede yazabiliyoruz. Yüksek düzeyde yerelleştirilmiş, hassas nanoyapılar, daha yüksek bir veri kapasitesi sağlar. Çünkü bir birim hacme daha fazla voksel yazılabilir. Ayrıca darbeli ışık kullanmak, yazmak için gereken enerjiyi azaltır.”

  Ekip, bu tekniği; yaklaşık yüzde 100 okuma doğruluğu ile bir CD boyutundaki silika cam diske 5 GB metin verisi yazarak gösterdi. Ancak araştırmacılar; böyle bir diskin 500 TB veri tutabileceğini ve 10.000’e çıkacağını söylüyor. (Blu-ray diskten kat daha yoğun)

 Araştırmacılar; bir kişinin DNA’sındaki bilgileri korumada veya ulusal arşivler, müzeler ve benzerleri için uzun vadeli veri depolamada teknoloji bulma kullanımını hayal ediyor. Ama önce, verileri okumak için daha hızlı yöntemler geliştirmeleri gerekecek.

 Araştırmacı Lei: “Bireyler ve kuruluşlar, her zamankinden daha büyük veri kümeleri üretiyor ve bu da yüksek kapasiteli, düşük enerji tüketimi ve uzun ömürlü daha verimli veri depolama biçimlerine yönelik umutsuz bir ihtiyaç yaratıyor. Bulut tabanlı sistemler daha çok geçici veriler için tasarlanırken, camda 5D veri depolamanın ulusal arşivler, müzeler, kütüphaneler veya özel kuruluşlar için daha uzun vadeli veri depolaması için yararlı olabileceğine inanıyoruz.”

You May Also Like

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…

Binlerce Hasta Radyografisine Erişim Sağlayan, MIMIC Göğüs Röntgeni Veritabanı

Bilgisayar vizyonu veya makinelere görüntüleri gelişmiş bir şekilde işleme yeteneği verme yöntemi;…