Örnek M2FS spektrumları, [Fe / H] = .112.50 ila .111.11’i kapsayan Omega Centauri yıldızları için yaklaşık 0,35 deks artışlarla gösterilmiştir. / phys

Spektroskopik verileri analiz ederek, gökbilimciler; çok düşük metalikliğe sahip bir yıldız popülasyonu bulmayı amaçlayan, küresel küme Omega Centauri’yi araştırdılar. Çalışma; bu kümedeki metal bakımından en fakir 11 yıldızın saptanmasına neden oldu.

Samanyolu galaksisindeki küresel kümelerin (GC) gözlemleri; evrendeki en eski nesneler arasında oldukları için astronomlar için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle; yıldız evrim süreçlerini incelemek için doğal laboratuvarlar olarak algılanırlar.

Yaklaşık 15.800 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Omega Centauri (NGC 5139 olarak da bilinir) en parlak ve en büyük galaktik GC’dir. Gözlemler; kümenin kimyasal olarak çeşitli olduğunu ve gökbilimcilerin 15’e kadar benzersiz yıldız popülasyonuna ev sahipliği yapabileceğini varsayarlar. Omega Centauri’deki yıldızlar diğer galaktik GC’lere kıyasla çok daha yüksek metalik dağılımlar sergilerler.

Omega Centauri birçok çalışmanın hedefi olmasına rağmen; kökeni ve zenginleştirme geçmişi hala açık bir sorudur. Bu kümenin, gelgitte bozulan cüce galaksinin nükleer çekirdeği olduğuna inanılıyor. Kümenin en fakir metal yıldızlarını bulmak ve incelemek bu hipotezin doğru olup olmadığını doğrulayabilir.

Böylece, Baltimore, Maryland’deki Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’nden Christian Johnson tarafından yönetilen bir gökbilimciler ekibi; kümenin en metal açısından fakir yıldız nüfusunu bulmayı umarak Omega Centauri’deki en büyük kırmızı dev dal (RGB) yıldızının yaklaşık 400’ünü araştırdı. Bu amaçla Las Campanas Gözlemevi’ndeki Magellan-Clay 6.5m teleskopuna monte edilmiş Michigan-Magellan Fiber Sistemi (M2FS) ve MSpec spektrografı kullandılar.

Astronomlara; büyük küresel küme Omega Centauri’deki 395 dev için yüksek çözünürlüklü M2FS spektrumlarına dayanan [Fe / H] ölçümlerini sunuyor. Hedefler, en metal-metal’i bulmak için RGB’nin mavi yarısına dayanmak için seçildi.

Çalışma, metalikliği −2.30 ila 52.52 arasında değişen 11 yıldız; dolayısıyla Omega Centauri’deki en metal açısından fakir yıldızlar buldu. Yeni bulunan yıldızlar; yaklaşık -1.7’lik metalikliğe sahip kümenin baskın popülasyonundan ve yaklaşık -1.5’lik bir seviyede metalikliğe sahip ara metaliklik grubundan önemli ölçüde daha fakirdir.

Makaleye göre, Omega Centauri’nin metal bakımından en fakir yıldızları merkezi olarak konsantre görünüyor ve aynı zamanda dar bir sapma düzlemiyle sınırlı olabilir. Bununla birlikte, bu yıldızların kendilerini kümedeki daha metal bakımından zengin popülasyonlardan ayıran tuhaf kinematik özellikler sergilemediği görülmüştür.

Gökbilimciler, Omega Centauri’deki metalden fakir yıldızların varlığını açıklayabilecek birkaç olası senaryo düşünüyorlar. Bu popülasyonun, zenginleştirilmemiş ilkel bulutta erken yıldız oluşumunun, çevredeki alan yıldızlarının (bir cüce galakside oluşmuş küme) yakalanması veya Omega Centauri ile önceden var olan ama metal arasındaki birleşme sonucu olabileceğini varsayıyorlar. Makalenin yazarlarına göre, birleşme senaryosu en akla yatkın senaryodur.

Araştırmacılara göre; birleşen alt küme modeli, diğer kümelerdeki çok metal bakımından fakir yıldızların azlığını, [Fe / H] <stars2 olan yıldızlar için yayılan muhtemelen azaltılmış ışık elementini ve gözlemlenen merkezi konsantrasyonu tanımlama şansına sahip olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…