Tıp

Daha Hızlı Viral Saptamanın Anahtarı : Radiance

0

Viral enfektiviteyi ölçmek için güncel teknikler genellikle işgücü, standardize edilmesi ve yavaşlatılması – aşı geliştirme sürecinde bir engel yaratmaktadır. Bu aynı zamanda Zika Virüsü, Ebola, İnfluenza gibi ortaya çıkan ve değişen tehditlere cevap vermeyi zorlaştırmaktadır.

Birçok aşı, enfeksiyöz virüslerin canlı versiyonlarını kullanır. Daha sonra bireyleri yaşamın sonraki aşamalarında koruyan bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Bu nedenle, virüsün konsantrasyonunun ölçülmesi, aşının güvenliği ve etkinliği için hayati öneme sahiptir. Bu yöntem endüstri genelinde kullanılmaktadır.

Biyo imalat ve tahliye testlerden klinik araştırmalara ve ar-ge’ye kadar güvenilir, hızlı ve standart bir metot esastır.

Mevcut yöntemler sıklıkla floresan etiketli antikorlar kullanırlar. Bu da yeni virüsleri geliştirmek ve test etmek için bir yıldan uzun bir süre anlamına gelir. LumaCyte’in Radiance adlı etiketsiz aracı bu çabaları artırıyor. Mevcut yöntemlere göre belirgin bir iyileşme sunuyor gibi görünüyor.

Thermo Fisher Scientific ve LumaCyte’den bilim insanları, Radiance cihazını test etmek için birlikte çalışarak, memeli hücre dizilerindeki vesiküler stomatit virüsünün (VSV) viral enfeksiyonunun daha iyi saptanması için senaryolar gösterdi.

VSV, Ebola, Nipah ve Lassa virüsleri gibi hastalıklarda aşı üretimi için yaygın olarak kullanılır. Zaten enfekte olan hücreler, 5-10 dakika içinde Radiance kullanılarak hemen analiz edilebilir. Yani bir cevap elde etmek için gereken sürenin 400-800 kat azalması anlamına gelir.

Bu araç araştırmacılara, diğer standart teknikler kullanılarak var olmayan viral enfektivitenin gerçek zamanlı olarak izlenmesini sunmaktadır.

Araştırmacının kullandığı başka bir teknik, süspansiyon veya yapışık hücrelere alınan ve uygulanan numuneleri içerdi. Daha önce 3-7 kat daha kısa bir sürede inkübe edildi. Numuneler daha sonra Radiance kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, geleneksel yöntem için gereken 72 saat yerine 16 saat içinde elde edildi.

Parlaklık, optik gücü, boyutu, şekli, şekil değiştirebilirliği ölçer ve tek hücrelerin görüntülerini yakalar. Yüksek kaliteli ölçümler, geleneksel testlerden daha hızlı, daha ucuz ve daha az zahmetli yapılabilir.

Spread the love

Origami Yüksek Verimli Güneş Buhar Jeneratörüne İlham Veriyor

Previous article

Laboratuvar Üretimi Mini Özofagus

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up