vrscout

Araştırmacılar çalışmalarına, diğer araştırmacıların başlattıkları bir tümör dokusu biyopsisini incelemekle başlardılar. Daha sonra, normal bir standart mikroskop altında inceleyecekmiş gibi işaretleyicilerle boyanmış meme kanserine baktılar. Bununla birlikte, bu işlemde, numuneler yerine moleküler yapılarını ve DNA özelliklerini göstermek için etkileşimli bir 3D model oluşturan bir bilgisayar programı tarafından tarandı.

Araştırmacılar modelleri manipüle etmek için VR kullanabilir ve hatta daha net bir anlayış kazanma umuduyla hücrelerin içinde kendilerini görmek için numuneyi “uçurabilir”.

Araştırmacı Greg Hannon: “Sanal gerçeklikte çalışılabilecek, bilim insanlarının içine “girebileceği” ve detaylı bir şekilde inceleyebilecekleri etkileşimli, stabil, 3D bir tümör haritası oluşturmak istiyoruz.”

BBC’ye yaptığı açıklamadaHannon:“Hiç kimse bir tümörün coğrafyasınıdaha öncebu kadar ayrıntılı incelememiştir. Yani bu kansere bakmanın yeni bir yolu.”

Simülasyon, doktorların, bir tümörün her hücresini içeriden analiz etmelerini sağlayacak; bu daha önce hiç yapılmamış bir şey. Bu veriler mikroskop lamlarından ziyade bir bilgisayar simülasyonunda saklandığından, tüm dünyadaki doktorlar kanseri aynı anda keşfedebilir ve inceleyebilir. Böylece daha verimli işbirlikleri ve daha iyi tedaviler için fırsat sunar.

Kanser Hücrelerinin Etkileşimi

CRUK Başkanı Bilim İnsanı Karen Vousden: “Kanser hücrelerinin birbirleriyle ve sağlıklı dokularla nasıl etkileşime girdiklerini anlamak kritik öneme sahip. Bu yeni sistemi kullanan tümörlere bakmak, alıştığımız statik 2D versiyonlarından çok daha dinamik.”

Hannon: “Yaratmak istediğimiz bilgi miktarı çok büyük. Bu, mevcut teknolojilere verilen, insanların anlaması ve analiz etmesi zor olan bir bilgi seviyesidir. Bu yüzden bu verilerle etkileşime girmek için yeni yollar bulmamız gerekiyor. Bu konuda ilk adımımız, bu büyük veri kümelerini bilgisayar ekranından denemek, almak ve sanal gerçeklikte sunmak.”

2017’den beri, Hannon, 15 araştırmacı ve VR uzmanı ekibi, ilk 3D meme kanseri önleyici modeli oluşturmuş ve aynı zamanda VR’de birden fazla kullanıcıyı destekleyebilecek gerçekçi bir simülasyon sağlamıştır.Şimdi, ekip, ilk kez gerçek hasta verilerini yüklemeye hazırlanmaktadır ve aynı zamanda örnek analizlerini geliştirmeye de devam etmektedir.

Projenin devam etmesi için birkaç yıl daha gerekmektedir, ancak Hannon sanal laboratuvar kapılarını nihayetinde yalnızca araştırmacılara değil, doktorlara, öğrencilere ve hastalara, benzer bir mekansal odaklı yaklaşıma izin veren karma gerçeklik deneyimleri yaratarak açmayı umuyor. Tümörlerin incelenmesi; tedavileri belirlemek ve kanser hakkında daha fazla şey öğrenmek için potansiyel olarak faydalı bir araç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

“Overview” İle Güneş Sistemi Etrafında Sanal Bir Tur Atın

Burning Man sanat montajı içerisinde yer alan Apollo programının 50. yıldönümü anısına,…

Sanal Gerçeklik (VR) Fitness Bisikletlerine Yeni Yollar Açtı

Sabit bir bisikletle pedal çevirmek gerçek hayatta yorgunluk: tüm gücünüz ile sürseniz…

20 Bin Yıllık Eserlerde 21.YY Teknolojisi

Müzeler sadece tarihi yönü ile değil, sanal gerçeklik, akıllı cihaz uygulamaları ve…

Haptik VR Cerrahi Simülasyonlar Geliştiriliyor

Londra’daki Royal Society of Medicine’de başlatılan 2015 yılı komisyon raporuna göre, 5…