Yeni bir “ambidextrous” yaklaşımı, robotların eğitim almadan çok çeşitli nesneleri kavramalarını sağlar. /Adriel Olmos/techxplore

E-ticaret, genişlemeye ve yeni seviyelere ulaşmaya devam ediyor. Çok büyük hacimli ve çeşitli siparişleri hızlı bir şekilde yerine getirmek için; Amazon, Walmart ve Alibaba gibi şirketler, büyük oranda yeni depolara yatırım yapıyor. İş yükünü azaltmak için; birçok şirket robotları düşünüyor.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki mühendisler; çeşitli nesne şekillerini eğitim almadan kavramak için, “amaca uygun” bir yaklaşım sergiliyorlar.

UC Berkeley Araştırmacı Jeff Mahler: “Herhangi bir kıskaç; tüm nesneleri idare edemiyor. Örneğin; bir vantuz, giysi ve paralel ağızlı tutucular gibi gözenekli nesneler üzerinde bir conta oluşturamaz, bu yüzden bazı aletlerin ve oyuncakların her iki tarafına da erişemeyebilir.”

Çoğu e-ticaret gerçekleştirme merkezinde kullanılan robotik sistemler; kavrayabilecekleri nesne aralığını sınırlayabilen vakumlu tutuculara dayanır. UC Berkeley makalesi; çeşitli tutucu tipleriyle uyumlu, “çok yönlü” bir yaklaşım sunar. Yaklaşım; her bir tutucunun başarılı olma olasılığını ölçen her tutucu tipi için ortak bir “ödül işlevi” ne dayanmaktadır. Bu, sistemin her durum için hangi tutucuyu kullanacağına hızlıca karar vermesini sağlar.

Amaç; her bir tutucu türü için, bir “ödül” işlevini etkin bir şekilde hesaplamaktır. Çalışma; yapılandırılmış alan rasgele randomizasyonu ve sensörlerin analitik modelleri ile her bir tutucunun fiziği ve geometrisi kullanılarak; hızlı bir şekilde oluşturulan, büyük sentetik veri kümeleri üzerinde eğitim alıp, ödül işlevlerini öğrenmek için bir işlemi açıklar.

İki kollu ambidextrous robotun ve tutmaya çalıştığı nesnelerin kurulması, iki zorluk seviyesine ayrıldı./Techxplore

 

Araştırmacıların; işlemde kullandıkları ödül; iki kollu bir robot üzerinde paralel ağzı olan bir tutucu (kıskaç) ve bir vantuz tutucu için işlev görür. Sistemlerinde %95 ile daha önce hiç görülmemiş nesnelerle saatte 300’den fazla nesne seçtiği görüldü. Bu oranda 25 adet kutunun boşaldığı tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Binlerce Hasta Radyografisine Erişim Sağlayan, MIMIC Göğüs Röntgeni Veritabanı

Bilgisayar vizyonu veya makinelere görüntüleri gelişmiş bir şekilde işleme yeteneği verme yöntemi;…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…