Astronomi ve Uzay

En Yeni Astronot Kapsülü: Crew Dragon

0

Amerika’nın en yeni astronot kapsülü; Cumartesi günü SpaceX tarafından yapılan yüksek riskli bir deneme uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu’na roket fırlattı.

Roketin tek yolcusu “Alien” filmindeki karakterden esinlenilen “Ripley” adında gerçek bir test mankeni… İnsanlar için özel olarak tasarlanmış, Crew Dragon Kapsülü; TSİ 10:49’da, ilk yeniden kulanılabilir Falcon 9 roketi tarafından Dünya yerçekimini aşarak, rotasına bırakıldı. Falcon 9; görevini tamamladıktan sonra, yeryüzüne geri dönüş yaptı.

Bu en yeni, en ateşli Dragon, pazar sabahı, kalkışından (TSİ 11:30) 27 saat sonra uzay istasyonuna ulaşacak.
Kapsül dört koltuğa, üç pencereye, dokunmatik bilgisayar ekranına ve yaşam destek teçhizatına ek olarak, acil bir durumda, kapsülü güvenli bir duruma getirmek için sekiz durdurma motoruna sahip.

SpaceX

SpaceX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test için kapsüle oturtulan, peluş malzemeden yapılan Ripley mankenine; şirketin en soluk beyaz uzay giysisi giydirilerek en sol koltuğa oturtuldu. Sıfır yerçekimine ulaştıklarında, yerçekimsiz ortamda süzülecek şekilde özgür bırakıldı. Ripley’in, astronotların duyacağı sesleri kaydetmek için “kulağının” yanına bir de mikrofon yerleştirildi.

BBC

Ripley gibi, kapsül de sensörler ile donatıldı. Böylece mühendisler; yaşam desteği, iletişim ve tahrik sistemlerini izlerken, uzay gemisindeki ses, titreşim ve diğer göstergeleri de dikkatle izliyor olacak. Kapsül, uzay istasyonu ile otomatik olarak kenetlenip sökülecek şekilde tasarlandı. SpaceX’in roketlerini geri kazanma ve yeniden kullanma konusundaki başarısına rağmen, NASA; mürettebat kapsülü uçuşları için SpaceX’ten yepyeni güçlendiriciler sağlaması konusunda ısrarcı…

SpaceX

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, bunun ticari müşteriler için uzay yolculuğunun ilk adımı olabileceğini belirtti.

Spread the love

Mozilla, Çok Dilli Veri Kümesi Üzerinden Yeni Bir Ses Teknolojisi Sunuyor

Previous article

Makine Öğrenme Modeli Sayesinde Akciğer Kanseri Slaytlarının Patolog Seviyesinde Sınıflandırılması

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up