SpaceX

Amerika’nın en yeni astronot kapsülü; Cumartesi günü SpaceX tarafından yapılan yüksek riskli bir deneme uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu’na roket fırlattı.

Roketin tek yolcusu “Alien” filmindeki karakterden esinlenilen “Ripley” adında gerçek bir test mankeni… İnsanlar için özel olarak tasarlanmış, Crew Dragon Kapsülü; TSİ 10:49’da, ilk yeniden kulanılabilir Falcon 9 roketi tarafından Dünya yerçekimini aşarak, rotasına bırakıldı. Falcon 9; görevini tamamladıktan sonra, yeryüzüne geri dönüş yaptı.

Bu en yeni, en ateşli Dragon, pazar sabahı, kalkışından (TSİ 11:30) 27 saat sonra uzay istasyonuna ulaşacak.
Kapsül dört koltuğa, üç pencereye, dokunmatik bilgisayar ekranına ve yaşam destek teçhizatına ek olarak, acil bir durumda, kapsülü güvenli bir duruma getirmek için sekiz durdurma motoruna sahip.

SpaceX
SpaceX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test için kapsüle oturtulan, peluş malzemeden yapılan Ripley mankenine; şirketin en soluk beyaz uzay giysisi giydirilerek en sol koltuğa oturtuldu. Sıfır yerçekimine ulaştıklarında, yerçekimsiz ortamda süzülecek şekilde özgür bırakıldı. Ripley’in, astronotların duyacağı sesleri kaydetmek için “kulağının” yanına bir de mikrofon yerleştirildi.

BBC

Ripley gibi, kapsül de sensörler ile donatıldı. Böylece mühendisler; yaşam desteği, iletişim ve tahrik sistemlerini izlerken, uzay gemisindeki ses, titreşim ve diğer göstergeleri de dikkatle izliyor olacak. Kapsül, uzay istasyonu ile otomatik olarak kenetlenip sökülecek şekilde tasarlandı. SpaceX’in roketlerini geri kazanma ve yeniden kullanma konusundaki başarısına rağmen, NASA; mürettebat kapsülü uçuşları için SpaceX’ten yepyeni güçlendiriciler sağlaması konusunda ısrarcı…

SpaceX

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, bunun ticari müşteriler için uzay yolculuğunun ilk adımı olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…