“Hiç kimse kendi başına bütün sistemi değiştiremez. Ama bazen tek bir ses-yeterince güçlü çıktığında-her şeyi harekete geçirebilecek zincirleme bir reaksiyon başlatabilir”.

Ekoloji, Yunanca kökenli bir kelimeden geliyor “oikos-logia” yani evimizi inceleyen bilim dalı. “Evimiz Yanıyor” başlıklı bu kitap da “evimiz” olarak gördüğümüz gezegende yaşanan iklim krizlerini kapsıyor. Ancak bu kitap sadece iklim değişikliğini değil aynı zamanda Thunberg ailesinde yaşanan içsel krizleri de anlatıyor. Kitabın içeriği, çocukların dünyada olup bitenlere daha cesur yaklaştığını ve büyüklerin koyduğu kurallara uymakta çocukların nasıl zorlandığından bahsediyor. Kitabın önsöz bölümünden, bu kitabın otobiyografik bir eser olmasının çok ötesinde olduğunu ve Greta’nın okul grevine giden yolun hikayesini anlattığını Greta ve Beata’nın annesi Malena Ernman’ın açıklamalarından anlıyoruz. Malena Ernman, bir opera sanatçısı ve bu kitabı da farklı “sahne(ler)” şeklinde kurgulamış. Malena, çocuklarından öğrendikleri ile yaşamının nasıl değiştiğini anlatıyorken sahne 35’den sonra da Greta’nın yazdığı bölümlere geçiyoruz

.

Greata’nın ilk eleştirisi büyüklerin hep “çocuklar geleceğimiz” ve çocuklar için herşeyi yaparız demeleri ama gerçekte hiç çocukları kimse dinlememesi yönünde. Greta, artık iklim krizinin ciddiye alınmasını ve en önemlisi de gerçeklerle yüzleşilmesi gerektiğini söylüyor. Politikacıların ve ekonomiyi yönlendiren büyük şirketlerin yaptıklarında ve söylediklerinde samimi olmadığını da her zaman belirtiyor kitabın farklı sayfalarında. Greta, iklim krizinin derinleşmesinde uluslararası petrol şirketleri ve havayollarını eleştirirken tüketicilerin tercihlerini de sorguluyor. İklim değişikliği nedeniyle yer değiştirmek zorunda kalan iklim mülteciliği ve gelişmiş ülkelerdeki aşırı tüketim nedeniyle etkilenen az gelişmiş ülkeler arasındaki adaletsizliği de anlatmaya çalışarak “yeşil ekonomik büyüme” nin boş bir söylem olduğunun anlaşılmasını istiyor. Bu konuda aslında demek istediği ülkelerin iklim krizini çözmek için üretilen örneğin karbon borsası, bazı yenilenebilir enerji türleri, doğa dostu üretim yapıyor gibi görünen yeşil ürünler konusunda dürüst olunmasını ve bilimle çelişmemesini anlatmak ve bunun için de her Cuma günü İsveç Parlamento’sunun önünde oturarak politikacılara iklim değişikliğini hatırlatıyor. Dünyanın çocuklardan öğrenecek o kadar şeyi var ki…Bu kitap bir kez daha bize bunu gösteriyor.  Asperger ve daha birçok sendromu olan bir çocuk ailesinden ve öğretmeninden başka kimse ile konuşamazken bir amacı olunca hem de dünya için bir amacı olunca evinden çıkıp bütün insanlara seslenebilecek gücü buluyor.  

 “Evimiz Yanıyor”, Greta Thunberg ve ailesi tarafından yazılmış Kronik Kitap Yayınevi tarafından basılan bu kitap Duygu Dalgakıran’ın Türkçesi ile okurlarını bekliyor.

You May Also Like

Su Prensesi

Ailesinde sevilen her çocuk, annesi veya babası tarafından o ailenin prensi ya…