Yapay zeka, daha önce sadece bir bilim kurgu fantezisiydi, ancak şimdi işimizi bile elimizden alabilecek kadar revaçta…

Hong Kong merkezli bir yatırım şirketi olan Aidyia, ticaretteki eğilimleri okumak ve tek başına yürütmek için gelişmiş bir AI programı kullanıyor. İnsan kullanıcılar, sistemi, yalnızca belirli parametreleri ayarlayarak, sistemi gerektiği gibi değiştirebilirler, ancak hedge fonu pratik olarak sistem tarafından oldukça başarılı bir şekilde çalıştırılmaktadır. Aidyia’nın AnaBilim Uzmanı Ben Goertzel cesurca “Bizler ölsek bile, ticaret devam edecek” diyor.

 

Piyasa fiyatlarını, makroekonomik verileri ve kurumsal muhasebe belgelerini analiz ettikten sonra, AI motorları ekonomi hakkında günlük tahminler yapıyor ve ardından oyunu en iyisine kullanıyor. Her motor farklıdır; birisi genetik evrimden esinlenilirken bir diğeri olasılıksal mantığa dayanmaktadır.

Çoğu hedge fonları, ileri algoritmik işlemleri yıllarca kullanıyor ancak derin makine öğrenimi ve AI’nın ortaya çıkmasıyla birlikte şirketler üst düzey analiz ve özerk bilgisayar işlemleri üzerine daha fazla araştırma yapıyorlar. Rakamlarla ilgili trendlerin yanı sıra bu teknoloji, haber makaleleri, şirket raporları ve sosyal medya yayınları gibi daha yapılandırılmamış verileri analiz ederek, daha kapsamlı bir anlayışa sahip olmasını sağlar.

aidyia ile ilgili görsel sonucu

 

AI ‘ye odaklanan diğer yatırım şirketleri arasında San Francisco’da Sentient ve New York’ta Rebellion Research yer alıyor. Ancak, finansal veriler yapay zekanın devraldığı tek şey değildir, aslında, başlangıç noktasıdır.

Zaten, araçlar, kendi kendine giden otomobillerde AI yolunu kullanıyor ve böylece yol navigasyonunu daha güvenli ve daha kolay yapıyor. AI, yüzde 99 doğrulukla meme kanseri mamogramı yaparak, tıpta da kendini gösteriyor.

 

AI, mükemmel tekrarlama ve güvenilirlik içinde çalıştığından, her bir sektör için, işgücünün büyük ölçüde, bilişsel teknolojinin yerini alacağını öngören, birçok yeni çalışma da vardır. AI sadece otomobil sektöründe çalışan mavi yakalı işçilerin yerini değil, aynı zamanda; doktorlar, avukatlar ve finans uzmanları gibi insan uzmanlarının görevlerini de devralabilir veya en azından bu profesyonellerin yanında ortak olabilir; tıpkı Aidyia’da yaptığı gibi.

İnsanlık için ne kadar iyi ne kadar kötü bilinmez ama, AI’nin herkesin yararına olmasını sağlamak için, akademik tartışma ve çalışmalar şarttır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…