VR/AR

Hareketsiz Görüntülerden Etkileyici 3D Animasyonlar Yapmak

0

Algoritmik olarak oluşturulan içerikler; bazen çok saçma ya da çok aptalca olabilir. Ancak Washington Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, tartışmasız harika 3D animasyonlar oluşturmak için makine vizyonunu kullanan bir sistem geliştirdi.

“Fotoğraf Uyandırma (Photo Wake-Up)” adı verilen bu sistem; tek bir fotoğraftan 3D animasyon oluşturuyor. Araştırmacılar, Harry Potter dünyasının hayali bir parçası olan Hogwarts’daki hareketli portrelerle karşılaştırmakta ve bir dizi teknoloji şirketinin yeniden yaratmaya çalıştığını göstermektedir. Önceki denemeler biraz başarılı oldu, ancak bu sistem tek bir görüntüden oldukça gerçekçi bir 3D animasyon yalıtma ve oluşturma becerisi bakımından daha etkileyici…

Araştırmacılar, sistemi çevrimiçi indirdikleri 70 farklı fotoğraf üzerinde test ettiler; bunlar arasında Stephen Curry, anime karakteri Goku, bir Banksy sanat eseri ve bir Picasso resmi yer alıyordu. Ekip, söz konusu objenin 2D kesilmesiyle başlayan ve ardından 3D iskeletinin üzerine binen SMPL ve derin öğrenme adlı bir program kullandı.

Ekip, MIT Teknoloji Dergisi’ne şunları söyledi: “… temel teknik katkımız, tek bir fotoğraftaki siluete uyan canlandırılabilir bir 3D model oluşturmak için bir yöntem…”

Takımın, kesme ile iskeletin aynı hizada olmasını sağlamak için bir çözgü algoritması kullandığı bildiriliyor. Algoritmanın, bir objenin aradığı yönü ve kafalarının nasıl açılı olduğunu tespit edebileceği de bildiriliyor. Dahası, nihai animasyonun gerçekçi ve kesin olduğundan emin olmak için ekip, hataları düzeltmek ve animasyonun dokularına yardımcı olmak için özel bir kullanıcı arayüzü kullandı.Bu şekilde; algoritma daha sonra objeyi 2D görüntüden ayırabiliyor ve kalan alanı doldurup, objeyi canlandırabiliyor.

Araştırmacılar, son animasyonun bir video olarak (yukarıda da görüldüğü gibi) izlenebileceğini, monitörde, artırılmış gerçeklikte ve sanal gerçeklikte görülebileceğini belirtiyorlar.

Sistem oldukça muntazam olmasına karşın hala eksikleri bulunmaktadır. Araştırmacılar, yöntemlerinin hala gölgeleri ve yansımaları canlandıramayacağını ve ayrıca SMPL modelinin “belirsizlikler nedeniyle” yanlış animasyonlu pozlar verebileceğini belirtti. Yine de, bu kesinlikle 3D animasyon için harika modellerden biri ve daha az statik bir çevrimiçi alanda ipuçlarını veriyor.

Araştırmacılar: “Bu yöntemin, insanların fotoğraflarla eğlenmeleri ve onlarla etkileşime girmeleri için yeni yollar sağlamasının yanı sıra, tek bir fotoğraftan insan modelleme sanatına ilişkin bir fikir de verir. Ayrıca, tek bir görüntüden sanal bir avatar oluşturma yolunu da önerdiğimizi düşünüyoruz.”

Elbette, Facebook şu anda döngüsel bir videoyu profil fotoğrafınız olarak yüklemenizi sağlıyor. Ancak böyle bir sistem (bir objeyi çevresinden izole etmek), fantastik dünyalar ile gerçek yaşam arasındaki boşluğu kapatmaya çok daha fazla yaklaşıyor.

Spread the love

Aynada Ne Görüyoruz?

Previous article

Yumuşak Robotlar için Gelişmiş Şekil Değiştiriciler

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up