Elektrik-Elektronik

İşçi-Robot Etkileşimini Geliştirmek İçin Elektronik Yelek

0

Geçen yıl boyunca, Amazon 25+ bölgeye giyilebilir yeni bir işçi güvenliği uygulamaya başladı. Robotik Teknoloji Yeleği; elektronik bir yardımcı kayışa tutturulmuş bir çift askılı gibidir.Robotik tasarımlı ürün; bir robotik sistemi düzeltmek veya düşmüş eşyaları almak için bir alana girmeleri gerektiğinde, çalışanların güvende olmalarını sağlamak için tasarlandı. Dahili sensörler, Amazon’un robotik sistemlerini kullanıcının varlığına karşı uyarır ve çarpışmayı önlemek için yavaşlar.Yelek, robotların mevcut engellerden kaçınma tespiti ile paralel olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Amazon Robotik Genel Başkan Yardımcısı Brad Porter: “Robotik sistemlerimizin tümü eğitim materyallerinden fiziksel engellere ve giriş kontrollerine kadar çeşitli güvenlik sistemleri kullanıyor. Geçmişte, ortaklar robotik trafik planlayıcısının bu bölgeyi akıllıca yönlendirmesini sağlamak için, çalıştıkları hücrelerin şebekelerini işaretlemekti. Yeleğin robotların yapmasına izin verdiği şey; insanı daha uzak mesafeden tespit etmek ve işbirliği içinde olanların, bu bölgeleri açıkça işaretlemesine gerek kalmadan seyahat planını akıllıca güncellemesidir.”

Kuşkusuz, iş yerindeki insan-robotik etkileşimlerle uğraşmak söz konusu olduğunda; güvenlik önemli bir endişe haline gelmiştir. OSHA’nın belirttiği gibi; “Çalışmalar; programlama, bakım, test, kurulum veya ayarlama gibi rutin olmayan çalışma koşullarında birçok robot kazasının meydana geldiğini gösteriyor. Bu işlemlerin birçoğunda; işçi, geçici olarak, istenmeyen işlemlerin yaralanmalara neden olabileceği robotun çalışma alanı içerisinde olabilir.”

Aralık ayında gerçekleşen bir olayda;Amazon’un, New Jersey’in Robbinsville bölgesinde bulunan deposunda kullanılan bir yapay zekalı robot, ayı kovucu bir spreyi yanlışlıkla kırdı ve kırılan spreyden çıkan gazdan etkilenen çalışanların 30’u olay yerinde tedavi edilirken, 24’ü de çevredeki hastanelere kaldırıldı.Robot ve insan işbirlikleri gittikçe yaygınlaşırken, büyük metal makinelerin yanında çalışmak için daha güvenli bir yaklaşım sergilemek gerekmektedir.

Yeleğe yapılan testler, şu ana kadar uygulandıkları sistemlerde “bir milyondan fazla” benzersiz aktivasyon kaydedildiği için “büyük bir başarıya” sahiptir.

Spread the love

Petri Kabında Büyüyen İnsan Kan Damarları

Previous article

Yürüyüş Analizine Dayalı, Kullanıcı Kimlik Doğrulama Sistemi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up