Tıp

Kendiliğinden Sterilize Olan Mikroneedler

0

Aşılar, bulaşıcı hastalıklara karşı dünyanın ön savunmasıdır. Onlarca yıl süren müdahalelere rağmen, güvenli olmayan enjeksiyon uygulamaları milyarlarca insanı ciddi enfeksiyon ve hastalıklara maruz bırakmaya devam etmektedir.

Şimdi, Güney Avustralya Üniversitesinde geliştirilen yeni teknoloji; antibakteriyel, gümüş yüklü çözünebilir mikroneed (mikro iğneler) yamalar yoluyla güvenli aşılama uygulamalarında devrim yaratmaktadır; bu, yalnızca bakteri üremesini engellemek için enjeksiyon bölgesini sterilize etmekle kalmayıp, ayrıca uygulamadan sonra fiziksel olarak çözünmektedir.

Baş araştırmacı Profesör Krasimir Vasilev: “Bu yeni nesil mikro iğneler, transdermal aşıların güvenli bir şekilde uygulanmasını ve ilaç dağıtımını değiştirme potansiyeline sahip. Enjeksiyonlar; dünyadaki aşılar ve iyileştirici bakım için kullanılan en yaygın sağlık prosedürlerinden biridir. Ancak enjeksiyonların yüzde 40’ı yanlış sterilize edilmiş şırıngalar ve iğneler yoluyla yapılmaktadır ve bu da, milyonlarca insanın bir dizi rahatsızlığa veya hastalığa yakalanmasına neden olmaktadır. Gümüş yüklü mikro iğnelerimiz, patojenik bakteri üremesini engelleyen ve enfeksiyon riskini azaltan doğal olarak güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir.”

UniSA çalışması, gümüş yüklü mikroneedlerin yaygın cilt enfeksiyonları (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermis,Escherichia colivePseudomonas aeruginosa) ile ilişkili bakterilere karşı antibakteriyel etkinliğini test etmiş ve gümüş yüklü mikroneedle yamalarının çevresinde 24 saat boyunca bakteri içermeyen bir bölge oluşturduğunu tespit etmiştir.

Gümüş yüklü mikro iğneler; her biri 700 mikron uzunluğunda, 15×15 iğneden oluşan bir dizi içerir ve cildin sadece üst tabakasını altta yatan sinirlere ulaşmadan delip, yüzde yüz ağrısız hale getirir. Mikro iğneler, net bir atık bırakmadan, uygulamadan sonra bir dakika içinde tamamen çözülen, biyo-uyumlu ve suda çözünürlüğü yüksek bir polimerden yapılır.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), birden fazla kişiye enjeksiyon yapmak için aynı şırınganın veya iğnenin kullanılmasının dünya çapında ölümcül bulaşıcı hastalıkların yayılmasını tetiklediğini söylüyor. Bu şekilde yapılan enjeksiyonların; 1.7 milyon kişinin hepatit B, 315.000 kişinin hepatit C ve her yıl neredeyse 33.800 kişinin HIV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir.

Prof Vasilev: “Mikroneedlerin çözünebilir yapıda olması enjeksiyon güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır. İnsanları gereksiz enfeksiyonlardan koruyan teknolojiler kritik öneme sahiptir. Güvenli olmayan enjeksiyon uygulamaları sonucunda meydana gelen enfeksiyonlar tüm dünyayı etkilemektedir. Gümüş yüklü mikro iğnelerinin çözünebilir özelliği kesinlikle tekrar kullanım riskini ortadan kaldırarak en büyük enfeksiyon nedenlerinden birini ortadan kaldırıyor. Ayrıca, antibakteriyel gümüş nano partikülleri çözünebilir mikro iğnelere dahil ederek, dünya çapında güvenli aşı ve ilaç dağıtımı için çok umut verici bir araç yarattık.”

 

Spread the love

Manyetik Kontrollü Mikro Robot

Previous article

Doku Modeli, RNA’nın Karaciğer’e Etkisini Ortaya Koyuyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up