Stefani Billings/Standford News

Şoförsüz bir araba, çocuğun yola fırlayan topunu, köşeyi dönmeden seçebilir. Araba içerisinde kimse olmasa da; otomobilin, köşeleri görmek için yakınlardaki nesneleri yansıtan son derece hassas lazer teknolojisi ile donatılması sayesinde olası bir kaza önlenebilir.

Aslında bu senaryo, Stanford Üniversitesi‘ndeki araştırmacılarının hayaliydi; görünemeyen nesnelerin, görüntülerini üretebilen bir sistem oluşturmak…

Otomobilin etrafındaki nesneleri tespit etmek için bazı araştırmacılar; halihazırda benzer lazer tabanlı sistemlere sahip olan, otonom araçlar için uygulamalar üzerinde yoğunlaşmışlardı. Ancak pek çok kullanım; hava araçlarına ağaç ve yaprakların ardını görebilme ve hatta kurtarma ekiplerine duvarlar ve molozlar ardındaki kazazedeleri bulma yeteneği kazandırmak için tasarlanmıştır.

Elektrik Mühendisliği Yardımcı Profesör Gordon Wetzstein 5 Mart 2018 Nature Dergisi’nde yayınlanan yazısında “Sihir gibi geliyor ancak gözlem hatası olmayan görüntüleme fikri; aslında uygulanabilir” diyor.

 

L.A. Cicero/Standford News

Görünemeyeni Görme

 

Stanford Ekibi, nesnelerin görüntüsünü yakalamak için köşelerde “lazer zıplatma” yöntemi geliştirme konusunda yalnız değiller. Bu araştırmanın ilerlediği alan, araştırmacıların son halini işlemek için geliştirdikleri son derece etkili algoritmalardır.

Araştırmacılar sistemlerinde, çok hassas bir foton dedektörünün yanına bir lazer yerleştirdiler; bu da tek bir parçacığı dahi; kaydetmesini sağladı. Duvarda lazer ışığı darbeleri üst üste gelince; insan gözüyle görünmez olurlar, bu darbeler köşedeki nesneleri sıçratır ve tekrar duvara ve dedektöre geri döner. Şu anda bu tarama, aydınlatma ve gizli nesnenin yansıtıcısı gibi koşullara bağlı olarak iki dakika ila bir saat arasında sürebilir.

Tarama tamamlandıktan sonra, algoritma; yakalanan fotonların yolunu açar ve televizyon suç şovlarının efsanevi görüntü geliştirme teknolojisi gibi, bulanık görüntüleri daha keskin biçimde alır. Bütün bunları bir saniyeden daha kısa sürede yapar ve normal bir dizüstü bilgisayarda çalışabilmesi çok etkilidir. Araştırmacılar, algoritmanın şu anda ne kadar iyi çalıştığını göz önüne alarak, taramayı tamamladıktan sonra; kullanımını hızlandıracağını düşünüyorlar.

Ekip; bu sistem üzerinde çalışmaya devam ediyor, bu nedenle gerçek dünyanın değişkenliğini daha iyi idare edebilir ve taramayı daha çabuk tamamlayabilir. Örneğin, nesneye olan mesafe ve ortam ışığı miktarı, teknolojinin görülemeyen nesneleri çözmek için ihtiyaç duyduğu ışık parçacıklarını görmesini zorlaştırabilir. Bu teknik, şu anda otomobillerde bulunan rehber sistemler tarafından bilinçli olarak göz ardı edilen dağınık ışık parçacıklarını analiz etmeye de bağlı bir şey. (Örneğin; LIDAR sistemleri.)

Bu sistem yola hazır hale gelmeden önce; gün ışığında ve hareket eden nesnelerle (zıplayan top veya koşan çocuk gibi) daha iyi çalışması gerekecektir. Araştırmacılar tekniklerini dolaylı ışık ile başarılı bir şekilde test ettiler. Teknoloji; bugün bir arabaya yerleştirilse, bu aracın güvenlik yelekleri veya yol işaretleri gibi şeyleri de kolayca tespit edebileceği ispatlandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Nesnelerin İnterneti’ne Güç Sağlamak İçin Enerji Hasadı

Nesnelerin İnterneti olarak bilinen gündelik nesnelerin kablosuz ara bağlantısı; düşük fakat sabit…

Geleceğin Fabrikası

Pek çok analist; önümüzdeki on yıl içinde çevrimiçi hale gelecek endüstriyel “nesnelerin…

Elektroniği Fiziksel Prototiplere Entegre Etme

MIT araştırmacıları, elektronik prototipleme için yaygın olarak kullanılan düz platformlar olan “breadboard’ları”…

Altın ve Gümüş Bir Dokunuş

Metaller genellikle iyi elektriksel iletkenlik ile karakterize edilir. Bu özellikle altın ve…