Dünyadaki İlk İnsan Kafa Nakli girişiminden sonra Sinir Cerrahı Sergio Canavero, kriyojenik olarak donmuş olan bir beyni yeniden canlandırmak için başka bir tecrübeyi planlıyor.

Dört yıl önce, Turin Advanced Neuromodulation Grubu Direktörü Beyin Cerrahı Profesör Sergio Canavero, dünyanın İlk İnsan Kafa Nakli planını tamamladığını açıkladı. Bu hafta OOOM ile yapılan röportajda, tartışmalı operasyonun önümüzdeki 10 ay içinde gerçekleşeceğini doğruladı.

Bununla birlikte, Canavero’nun röportajından çıkacak en dikkat çekici haberin Kafa Nakli ile hiçbir ilgisi yok. Ancak daha sonraki planını ise; “İlk İnsan Kafa Nakli gerçekleştikten sonra, yani 2018’den sonra, ilk dondurulmuş kafayı tekrar uyandırmaya çalışacağız.” şeklinde ifade ediyor.

Canavero, beyni; -196 derecede (-320 derece Fahrenhayt) dondurulmuş (kriyojenik*) bir kafa çıkarmayı ve sıvı azot içerisine batırmayı planlıyor. Ardından, hastayı ölüyken geri getirmek ve bu süreç içinde insanlığın öbür dünyayla ilgili sorularını netleştirmek için beyni bir bağışçı vücuda yerleştirecek.

*Kriyojenik veya düşük sıcaklıklar fiziği, oksijenin yoğunlaşma sıcaklığı -183 °C ile mutlak sıfır -273 °C arasındaki çok düşük sıcaklıkların elde edilmesi, denetlenmesi ve kullanılması ile ilgilenen fizik dalıdır.

Cryogenically Frozen Brains Will Be ‘Woken up’ and Transplanted in Donor Bodies Within Three Years, Neurosurgeon Claims ile ilgili görsel sonucu
Canavero, “Bu insanı hayata döndürürsek, ölümün ardından gerçekleşen şeyin ilk gerçek cevabını alacağız. Kafa nakli bize; öbür dünya, cennet, ahiret ya da onu aramak isteyebileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığına veya ölümün basitçe ışığa akıp sürüklenmediğine dair ilk fikri verecek.”

Cryogenically Frozen Brains Will Be ‘Woken up’ and Transplanted in Donor Bodies Within Three Years, Neurosurgeon Claims ile ilgili görsel sonucu
King’s College London’da Nörobilim Profesörü Clive Coen, The Telegrapha verdiği demeçte; “Kriyojeniklerin savunucuları, bütün bir memeli beyninin sıvı nitrojende depolandıktan sonra, yeniden canlandırıldığı herhangi bir çalışmayı gösteremiyor. Bu yüzden memeli beynini sıfırın altındaki sıcaklıklara çekme süreci boyunca, geri döndürülemez bir hasara neden olabilir.” dedi.
İşe yarayıp, dondurulmuş beyin “uyansa” bile; zihinsel zayıflıklardan zihinsel travmalara kadar hastanın yaşayabileceği bazı komplikasyonlar hakkında fikir sunulamıyor.

Cryogenically Frozen Brains Will Be ‘Woken up’ and Transplanted in Donor Bodies Within Three Years, Neurosurgeon Claims ile ilgili görsel sonucu

 

İlk kafa naklini olacak Valery Spiridonov, ameliyatı hakkında konuştu:

/2017/03/09/ilk-kafa-nakli/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…