Georgia Teknik Üniversitesi

Araştırmacılar; ilişkisiz parçaların şekli, işlevi ve bağlanması için yeni bir “yetenek” kullanarak, ilk kez başarılı bir şekilde nesneleri birleştiren temel araçlar oluşturmak için akıllı bir aracı eğittiler.

Çalışma, Georgia Tech‘in Robot Özerkliği ve Etkileşimli Öğrenme Araştırma Laboratuvarı’ndan (RAIL) geliyor.
1980’lerin (ve yakın zamanda yeniden başlatılan) televizyon dizisinden adını alan teknik; “MacGyvering” olarak adlandırılıyor. Diziye ismi veren baş karakter; (McGyver) kendisine sunulan farklı kaynakları kullanarak sıra dışı problem çözme kabiliyetiyle bilinir.

Yıllar boyunca, bilgisayar bilimcileri; benzer yeteneklere sahip robotlar sağlamak için çalışıyorlar. Doçent Sonia Chernova liderliğindeki RAIL laboratuvar araştırmacıları ise; yeni robot-MacGyvering çalışmalarında eski Georgia Tech Profesörü Mike Stilman tarafından daha önce geliştirilen bir robotik teknik’i başlangıç ​​noktası olarak kullandılar.

Bu son çalışmada, ekibin yeni yaklaşımını kullanarak eğitilmiş bir robota, isteğe bağlı bir dizi parça verildi ve belirli bir araç yapması söylendi. Robot, insan meslektaşları gibi; önce her bir parçanın şeklini ve birinin diğerine nasıl bağlanabileceğini inceler.

Robot; makine öğrenimini kullanarak, günlük nesnelerin sayısız örneğinden, hangi nesnenin belirli bir sonucu kolaylaştırdığını (fonksiyona göre biçimlendirmek üzere) eğitilmiştir. Örneğin, kaselerin şeklinin sıvı tutmalarını sağladığını öğrenerek, bir kaşık oluştururken bu bilgiden yararlanır. Benzer şekilde, robotlara; delinebilecek veya kavranabilecek malzeme örneklerinden, nesnelerin nasıl birleştirileceği de öğretildi.

Çalışmada araştırmacılar; başarıyla çekiç, spatula, kepçe, silecek ve tornavida oluşturdular.

İnteraktif Bilgisayar Okulu ve Araştırmacı Lakshmi Nair: “Tornavida özellikle ilginçti çünkü robot pense ve bir madeni parayı birleştirdi. Pense bir şeyi kavrayabiliyordu ve madalyonun bir tür tornavidanın başıyla eşleştiğini gördük. Onları bir araya getirip, etkili bir araç yarattı.”

Şu anda, robot; sadece şekli ve eki ile sınırlıdır. Gerçek dünya senaryosuna ilerlemede çok önemli bir adım olan belirli maddi özellikler hakkında henüz yeteri kadar etkili değil.

Esere ilham kaynağı Apollo 13’ün popüler hikayesinden geliyor: Yedinci mürettebat’ın Apollo uzay programının uçuşu… Geminin servis modülündeki bir oksijen deposunun görevden iki gün sonra patlaması üzerine, mürettebat üyeleri; karbondioksit tahliye sistemine geçici değişiklikler yapmak zorunda kaldılar.

Tehlikeli bir zaman ve tüm gemideki ve görev kontrolündeki son derece yüksek strese rağmen; kurtarma işlemi başarılı oldu. Nair ve ekibi; bu araştırmanın, daha hızlı ve stressiz olarak düşünebilecek gelecekteki robot teknolojisi için temel teşkil edeceğini umuyorlar.

Nair: “Bu filtreyi yapabildiler, ancak çözümün gelmesi uzun zaman aldı. Bu tür senaryolarda insanlara yenilikçi çözümler bulmaları için baskı yapmalarını ve potansiyel olarak hayatlarını kurtarmalarını sağlayacak robotlar yapmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…