Ailesiyle birlikte Almanya’nın Berlin kentinde ikamet eden 11 yaşındaki Mert Açıkel isimli çocuk, zekası ve becerileriyle geleceğin en ünlü bilim adamlarından birisi olacak gibi. Daha 4 yaşındayken okuma yazma öğrendiğini belirten ailesi yaşıtlarından çok daha üstün zekasıyla görenleri hayrete düşürüyor.

İlgili resim

 

İlk okula 7 yaşında başlayan Mert Açıkel yalnızca 2 hafta sonra 3. sınıfa transfer edildi. 11 yaşındaki küçük dâhimiz, şu an itibariyle, Tegeler Humboldt Lisesi’nin üstün yetenekliler sınıfında öğrenimini sürdürüyor. Mert’i diğer yaşıtlarından ayıran en temel özellik hem lise öğrenimini hemde aynı zamanda üniversite öğrenimini henüz 11 yaşındayken aynı anda sürdürebilmesi. Berlin Humboldt Üniversitesi’nde matematik derslerine katılan Mert, ayrıca Teknik Üniversite‘de de Gıda Kimyası derslerine de giriyor.

Üniversitede yapılan sınavlardan başarılı notlar aldığı açıklanan küçük dahi Mert’in hedefi, resmi olarak lise öğreniminin ardından Cambridge Üniversitesi’nde Fizik bölümüne kaydolmak. Dünyanın en ünlü fizikçilerinden birisi olan Stephen Hawking’in yanında eğitim görmek isteyen Mert, boş zamanlarında sanatsal faaliyetlerle de ilgilenmekte.

mars nasa ile ilgili görsel sonucu

 

Amerikan Uzay Araştırmaları Merkezi NASA’nın Müdürü Charles Bolden’ dan 2030 Mars Misyonuna katılma sözünü alan Mert Açıkel özellikle Alman medyasından büyük ilgi görüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…