TechXplore

Dijital görüntüleme çözümlerinin geliştiricisi OmniVision; OV6948 görüntü sensörünün geliştirilmesiyle “dünyanın en küçük görüntü sensörü rekoru” alarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girdi.Ayrıca şirket; sensörle birlikte CameraCubeChip adlı sensöre dayalı bir kamera modülünün geliştirildiğini de duyurdu.

Şirketin web sitesinde yaptığı açıklamada; OmniVision temsilcileri, yeni sensör ve kamera modülünün ana kullanımının tıbbi uygulamalar için olduğunu öne sürüyorlar. Kamera modülünün; vücudun çok küçük parçalarının yüksek çözünürlüklü görüntülerini sinirler, göz kısımları, kalp, omurga, jinekolojik alanlar, eklemlerin iç kısımları ve kısımlarının parçaları gibi kan damarları yoluyla yakalamak için tek kullanımlık endoskoplara takılabileceğini iddia ediyorlar.

Şirket Temsilcileri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin yakın zamanda endoskopların yeniden kullanımıyla ilgili çapraz kontaminasyon sorunlarının önlenmesi gerektiğini belirtti. Yeni tek kullanımlık endoskoplarla birlikte kullanıldığında yeni kamera; bu tür cihazları tekrar kullanma ihtiyacını ortadan kaldırarak sorunu çözüyor.

Yeni fotoğraf makinesinin minik sensörlü özellikleri arasında, 120 mm’lik bir görüş alanı ve üç ila 30 mm odak aralığı bulunur. Sensör, 200 x 200 çözünürlüğe izin veren ve 30 fps hızında video işleyebilen bir görüntü dizisine sahiptir. Kamera ayrıca görüntü verilerini dört metreye kadar ileten bir analog özelliğe sahiptir. Bunların dışında; hastaların içinde daha uzun süreli kullanımlara izin verecek şekilde, geleneksel problardan belirgin şekilde daha soğuk olacak ve sadece 25 mW güç harcar.

Şirket; kamera modülünün bir wafer tasarımına sahip olduğunu ve sadece 0.65 mm x 0.65 mm kare olduğunu ve yaklaşık 1.158 mm kalınlığında olduğunu ve yaklaşık olarak bir kum taneciği boyutunda olduğunu bildirdi. OmniVision, küçük boyutunun sadece endoskoplardan daha fazla kullanımına izin verdiğini ve ayrıca kılavuz teller ve kateterlerle de kullanılabileceğini belirtti.

Boyuttaki farklılık şüphesiz, mevcut teknolojiyle rahatsız edici ve bazen de acılı invaziv işlemlere girmek zorunda kalan hastalar tarafından çok fazla takdir edilmeyecektir. Şirket ayrıca, veterinerleri, dişhekimlerini ve sektördekileri kapsayacak şekilde potansiyel kullanıcıları da genişletmeyi umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

MOANA: Görsel Algıları, Görüş Alanından Körlüğe Aktarmak

Rice Üniversitesi liderliğindeki bir nöro-mühendis ekibi; insan beynini ve makinelerini ameliyat gerekmeden…

Yeni Su Simülasyonu, Büyük Alanlarda En Küçük Detayları Yakalar

Tasarımcılar su dalgalarını simüle etmek için bir yöntem seçtiğinde, hızlı hesaplamayı veya…

Samsung 4K Televizyonları Görünmez Olabiliyor

Televizyon pazarı, yeniden yükselişe geçiyor. OLED‘ler, quantum dot LCD‘ler, 4K ve HDR…

Tüm Sesi Engelleyen ‘Akustik Metamateryal’

Boston Üniversitesi’nden bilim insanları, bütün sesleri bloklayan bir materyal üretti. Gürültü ve…