“Tek bir meşe palamudunda binlerce ormanın özü saklı*”

Bazı çocuklar aynı kitabı pek çok kez tekrar tekrar okumak isterler. Kitabın içinde belki rahatlatıcı bir söz belki güzel bir resim ya da harika bir konusu vardır. Meraklı sincaplar gibi kitapların sayfalarını açıp açıp bakar çocuklar. Sincapları çocuklara çok benzetiyorum. Aşırı sevimli, meraklı, enerjik, telaşlı, sıcakkanlı biraz da şüpheci ya da temkinli diyebileceğimiz özellikleri var sincapların. Sincaplarla çocuklar arasında başka benzerlikler de fark ettim “Sincabın Aile Ağacı” Kitabının içinde..Sincap toplar durur palamutları, meşelerin küçük, sert tohumlarını.  Aç kalmak istemez günün birinde, onun için tüm bu koşuşturması diye başlar “Sincabın Aile Ağacı” …Kitap, mevsimlerin döngüsü boyunca sincapların davranışlarını ve ne düşündüklerini anlatıyor. Mevsimler ardı ardına ilerlerken kitabın sayfalarında şiir gibi su gibi akan bir hikaye kitabı ortaya çıkmış.

Sincaplar kemirmeye bayılırlar en çok da meşe palamudunu. Meşe palamudunun tadı acı derler ama sincapların favorisi belli ki. Kıtaların bile ayrılmasına neden olan meşhur meşe palamudu (bknz.Buz Devri fimi bütün bölümleri) ve sincaplar arasındaki özel ilişki kitapta çok güzel anlatılmış..Sahi sincaplar olmasaydı meşe ağaçları yenilenebilir miydi?  Sincaplar, meşe palamutlarının bir kısmını yedikten sonra kalanları daha sonra yemek üzere farklı yerlere gömüyorlar. Ağaç sincaplarının gömdüklerini yemişlerin %  74’ünün yerini unutması sayesinde de yeni meşe ağacı tohumu ekmiş oluyorlar. Tahminlere göre de 10 bin meşe palamudundan sadece biri olgun bir meşeye dönüşebiliyormuş yani bu işi sincaptan başkası yapamaz. Kış mevsimi geldiğinde sincaplar sıcakkanlı hayvanlar olduğu için kış uykusuna yatmıyorlar ama içleri hep de kıpır kıpır kitapta anlatıldığı gibi. İlk bahar mevsimi geldiğinde sincap arap durur yine tohumları. Bulamadığı tohumların ilk baharda mini minnacık bir filize dönüştüğünü anlar. Yaşamın döngüsünü sincaplar, meşeler ve palamutlarla anlatan ve sıcacık masalsı resimleri olan bir kitap “Sincabın Aile Yaşamı” .

“Bir de bakmışssın filiz büyüyüvermiş. Derken fidan olmuş serpilip gövermiş. Öyle muhteşem şeyler var ki doğada, bir zamanlar hepsi de küçümencikmiş”.

Sincabın Aile Ağacı kitabınının sonunda bulunan “zuladaki gerçekler” bölümünde sincapların özelliklerini anlatan bilgiler anlatılmış. Kutuplar ve İzlanda hariç dünyanın pek çok bölgesinde farklı türleri olan sincaplar yaşayabiliyormuş. İyi bir insan olursak belki bir gün biz de ormanda bir sincapla karşılabiliriz. Kimbilir?

Kitabın künyesi: “Sincabın Aile Ağacı-Squirrel’s Family Tree”

Yazar: Beth Ferry

Resimleyen: A.N.Kang

Türkçesi: Şiirsel Taş

Yayınevi: Kuraldışı çocuk 1.Baskı (2019)

You May Also Like

Su Prensesi

Ailesinde sevilen her çocuk, annesi veya babası tarafından o ailenin prensi ya…