Truva Atı Mekanizması
Truva Atı Mekanizması/Science Codex/Reliableuk

Sosyal bilim literatürü, uzun zamandır homofobik ve ağ tabanlı iş bulmayı; ayrımcılığın önemli itici güçleri olarak görmüştür. Linköping Üniversitesi, ESADE ve Ramon Llull Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; bu görüşün revize edilmesi gerektiğini gösteriyor. Science Advances makalelerinde, daha önce tanımlanmamış bir faktör olan Truva Atı Mekanizması’na dikkat çekiyorlar, bu da ağ tabanlı işe alımın ayrım düzeylerini azaltabileceğini gösteriyor.

İşgücü piyasalarının etnik ve cinsiyet çizgisinde ayrışması, sosyo-ekonomik eşitsizliklerin önemli bir kaynağıdır. Bu nedenle, ayrıştırma süreçlerini yönlendiren mekanizmaları anlamak son derece önemlidir.

Bireyler genellikle işlerini arkadaşları, meslektaşları ve tanıdıkları aracılığıyla bulurlar. Ayrışma süreçlerinde işgücü piyasası ağlarının rolüne ilişkin analizler genellikle homofizik bir şekilde odaklanmıştır. (Kendine benzeyen başkalarını sevme ve arkadaş olma eğilimi…) Bireyler arkadaşlarını veya tanıdıklarını işe alırsa, homofizik argüman, işgücü piyasalarının daha fazla ayrışacağını, böylelikle; benzer özelliklere sahip bireylerin belirli işyerlerinde toplanma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

Daha önceki araştırmaların gözden kaçırdığı şey, kısıtlı fırsatların önemi… Hem kadınlar hem de erkekler aynı cinsiyetten bireylerle bağ kurmayı tercih eder, ancak bir kişi, çoğu çalışanın karşıt cinsiyetten olduğu bir işyerinde çalışıyorsa, bireyin karşı cinsiyetten olanlarla bağ kurması muhtemeldir.

Linkoping Üniversitesi, Analitik Sosyoloji Enstitüsü Profesör Peter Hedstrom: “Truva Atı Mekanizması; işyerlerinde aynı cinsiyetten bağların oluşumundaki kısıtlamaların işyerleri arasındaki hareketlilik kalıplarını ve dolayısıyla işgücü piyasasının cinsiyet ayrımcılığını nasıl etkilediğini gösteriyor. Bir kişi iş değiştirip bir işyerinden diğerine geçtiğinde, meslektaşlar ı da muhtemelen, daha sonra aynı yolu takip ediyor.”

Truva Atı Mekanizması; bireyin azınlıkta olduğu bir işyerinden ayrıldığında, çoğunluk grubu bireyler tarafından takip edileceğini öngörür. Bu da, başlangıçta ayrışan bir hareketin, bir ayrıştırma hareketleri zincirini harekete geçirebileceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, mekanizma, ağların bir hareketlilik olayının ayrıştırma etkisini nasıl ortadan kaldırabileceğini gösterir.

Bunu tahmini test etmek için, 2000-2017 yılları arasında Stockholm metropol bölgesinde ikamet etmiş her birey ve her işyeri için zengin demografik ve sosyoekonomik bilgilerin yanı sıra ayrıntılı hareketlilik kayıtlarıyla büyük ölçekli bir boylamsal kayıt veri seti kullanılır. Analizlere dahil edilen işyeri sayısı her yıl 20.000 ila 30.000 arasında değişmekte olup, kişi sayısı her zaman belirli bir noktada yaklaşık 700.000’dir. Analizler, Truva Atı Tahmini için güçlü ampirik destek sunar.

Sunulan sonuçlar, daha büyük nedensel bulmacanın önemli parçalarını sağlar ve çözüldükten sonra, ayrım süreçlerini daha istenen yönlere yönlendirmemize izin verir. Truva atı mekanizması kendi başına günlük organizasyon uygulamaları için de önemlidir.

Linkoping Üniversitesi Analitik Sosyoloji Enstitüsü Profesör Peter Hedstrom: “Verimlilik ve pozitif ayrımcılık nedenleriyle, işyerleri genellikle yeterince temsil edilmeyen cinsiyetten bireyleri işe almak istiyor. Bu sonuçların öne sürdüğü şey, çeşitliliği artırmak veya işgücünün cinsiyet dengesini değiştirmek isteyen işe alımcıların yalnızca cinsiyete dikkat etmemesi gerektiğidir, işe alınan bireyin yanı sıra bireyin işe alındığı işyerinin cinsiyet bileşimine de dikkat çekiyor.”

You May Also Like

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…

İsveç’te Yapay Zeka ve Robot Dönemi: İş Mülakatlarında Ayrımcılığı Önlemek İçin Robot Kullanıldı

Yapay zeka teknolojisi ve robotlar son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline…

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X…