euronews

Yapay zeka teknolojisi ve robotlar son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Artık hayatımızı kolaylaştıran, zaman ve para tasarrufuna yardım eden bu yenilikler şimdi de iş ararken karşımıza çıkıyor.
İsveç’in başkenti Stockholm’ün 40 kilometre kuzeyinde yer alan Upplands-Bro Belediyesi’nde artık işe alımlarda, mülakatlar geliştirilen özel robotlarla yapılıyor. KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen robotun yapılış amacıysa işe alımlarda her başvuran kişinin eşit şartlarda değerlendirilmesi.

Upplands-Bro Belediyesi İnsan Kaynakları Müdüresi Havva İlhan, Tengai’nin asıl hedefinin ‘işe alım prosedürünün ilk aşamasında insan faktörünü ortadan kaldırmak’ olduğunu belirterek “Kurumlar arasında ayrımcılığa yer vermeden yapılan iş mülakatları giderek daha da popüler hale geliyor. Bu fikri daha da ilerletmek istiyoruz.” diyor.

Tengai adlı robot Furhat Robotics tarafından geliştirildi. Upplands-Bro Belediyesi işe alımlarda daha önceden anonim başvuru-özgeçmiş (CV) uygulamaları üzerinde çalışmış. Kurum bu özelliğiyle İsveç’te işe alımlarda robot kullanan ilk belediye olma özelliğini taşıyor. Tengai robotunun geliştirilmesine iş bulma firması TNG de katkı sağlıyor.

euronews

Havva İlhan işe alımlarda dış görünüş, cinsiyet ya da ırk gibi dış faktörleri ortadan kaldırmak istediklerini belirterek, “Tek bilmek istediğimiz şey adayın yetenekleri. Aile ilişkileri, hobi ve yaş gibi maddi olmayan özelliklerin işe alınmayı hak eden kişilerde ön yargı oluşturmasını istemiyoruz.” diyor.

Robot Devrim’i: İsveç Makineler Çağında adlı kitabın yazarı Stefan Fölster, eserinde robotların toplumdaki ayrımcılığın önüne geçilebilmesi için kullanılması gerektiğine yer verirken, uzun vadede bu uygulamanın henüz netlik kazanmadığını söylüyor. Fölster konuyla ilgili olarak, “Özellikle binlerce başvurunun yapıldığı büyük şirketler için bu çok yararlı bir uygulama. Ancak 5 kişinin çalıştığı bir yerde işe alım yapılacaksa, o zaman isteğe bağlı olarak daha eğlenceli biri seçilebilir.” diyor.

Gelişmiş bir algoritmaya sahip olan ve 40 farklı dil seçeneğinde hizmet verebilen Tengai, Upplands-Bro Belediyesi’nde bir nevi sanal koordinatör görevi üstlenecek. Kurum ileride açılacak pozisyonlar için robotun kullanılıp kullanmayacağınaysa henüz karar vermiş değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X…

Yapay Zeka ile Yasadışı Kripto Para Birimi Madenciliği Engelleniyor

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı bilgisayar bilimcileri, Bitcoin ve Monero gibi kripto para…