Bilim insanları karsinom* hücrelerini bir proteinle öldüren bir virüs elde ettiler. Bu şekilde, bağışıklık sisteminden kanseri korumak için kandırılan bitişik hücreleri hedefleyip öldürebilirler.Bu, masif tümörlerde kanserle ilişkili fibroblastların (kanseri bağışıklık sisteminden korumak ve onu büyüme faktörleri ve besin maddeleri ile beslemek için kandırılan sağlıklı hücreler) ilk defa bu şekilde spesifik olarak hedeflenmiştir.

Araştırmacılar, eğer yapılan güvenlik testleri başarılı olursa, insan kanser numunelerinde ve farelerde test ettikleri çift etkili virüsün kanserli insanlarda önümüzdeki yıl gibi yakın bir tarihte test edilebileceğini söylüyorlar. Şu anda, ‘kandırılmış’ fibroblast hücrelerini öldüren herhangi bir tedavi de vücutta (kemik iliği ve deride) toksisiteye neden olan fibroblastları öldürebilir.

Araştırmacılar, Cancer Research dergisinde yayınlanan bu çalışmada, karsinomları tedavi etmek için klinik çalışmalarda bulunan enadenotucirev isimli bir virüsü kullanmışlardır. Sadece kanser hücrelerini enfekte ederek, tek başına sağlıklı hücreleri bırakacak şekilde yetiştirilmiştir. Virüs içine, enfekte olmuş kanser hücrelerinin, bir bispesifik T hücre engeli olarak adlandırılan bir proteini üretmesine neden olan genetik talimatları eklediler. Protein, iki hücre tipine bağlanacak ve bunları birbirine yapışacak şekilde tasarlandı. Bu durumda, bir ucun fibroblastlara bağlanması hedeflendi. Diğer uç, spesifik olarak, T hücrelerine, kusurlu hücreleri öldürmekten sorumlu olan bir tür bağışıklık hücresine yapışmıştır. Bu, ekli fibroblastları öldürmek için T hücrelerini tetikledi.

Oxford Üniversitesi Onkoloji Bölümü’nden Dr. Joshua Freedman; “Virüsün mekanizmasını ele geçirdik, böylece T hücresi engeli sadece enfekte olmuş kanser hücrelerinde ve vücudun başka hiçbir yerinde yapılmayacaktı. T hücresi bağlanma molekülü, fibroblastlara saldırabilmek için kanser tarafından bastırılan tümör içindeki bağışıklık hücrelerini aktive edebilecek kadar güçlüdür.”

Araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi Onkoloji Bölümü’nden Dr. Kerry Fisher; “Bir karsinomdaki kanser hücrelerinin çoğunun öldürüldüğü durumlarda bile, fibroblastlar kalan kanser hücrelerini koruyabilir ve iyileşmelerine ve gelişmesine yardımcı olabilir. Şimdiye kadar, hem kanser hücrelerini hem de onları koruyan fibroblastları aynı zamanda, vücudun geri kalan kısmına zarar vermeden öldürmenin hiçbir yolu yoktu. Kanser hücrelerini virüs ile öldürürken aynı anda fibroblastları hedef alan yeni tekniğimiz, karsinomlarda bağışıklık sistemi baskılanmasını azaltmak için önemli bir adımdır ve normal bağışıklık sürecini başlatmalıdır. Bu virüsler zaten insanlarda denemelerden geçiyor, bu yüzden değiştirilmiş virüsümüzün kanserli insanlarda güvenli ve etkili olup olmadığını öğrenmek için önümüzdeki yıllara kadar klinik çalışmalara doğru ilerleyeceğini umuyoruz.”

Bilim insanları, gerçek tümörlerin kompleks yapısını yansıtan masif prostat kanseri tümörleri de dahil olmak üzere, gönüllü hastalardan toplanan taze kanser örnekleri üzerindeki tedaviyi başarılı bir şekilde test ettiler. Ayrıca, virüsü sağlıklı insan kemik iliği numuneleri üzerinde test ettiler ve toksisiteye veya uygun olmayan T hücresi aktivasyonuna neden olmadıklarını buldular.

MRC’de Moleküler ve Hücresel Tıp Müdürü Dr. Nathan Richardson; “İmmünoterapi, kanserleri tedavi etmek için heyecan verici yeni bir yaklaşım olarak ortaya çıkıyor. Kanseri ve çevredeki koruyucu dokuyu hedefleyen bu yenilikçi viral dağıtım sistemi, mevcut tedavilere dirençli olan kanserleri; hastalar için sonuçları iyileştirebilir. Hastanın bağışıklık sisteminin uyarılmasının, istenmeyen sonuçlara yol açmadığını belirlemek için daha fazla klinik çalışma yapılması çok önemli olacaktır.”

Cancer Research UK’nin İmmünoterapi Uzmanı Dr. Michelle Lockley; “Kanserin üstesinden gelmek için vücudun kendi bağışıklık sisteminin gücünü kullanmak giderek büyüyen bir araştırma alanıdır. İnsan tümör örneklerinde yapılan bu çalışma cesaret vericidir, ancak karmaşık olabilir. İmmünoterapilerin en büyük zorluklarından biri hastanın bağışıklık sistemi ile ne kadar iyi çalışacağını ve yan etkilerin ne olabileceğini öngörmektir. Bir sonraki aşama, insanlarda bu hastalığın tedavisi için güvenli ve etkili bir yol olup olmadığını test etmek için klinik denemeler kullanacaktır.”

Virüs, en yaygın kanser türü olan ve derideki hücrelerde veya pankreas, kolon, akciğerler, göğüsler, yumurtalıklar ve prostat gibi iç organları kaplayan dokularda başlayan karsinomları hedefler…

*Karsinom veya Karsinoma:Tıpta, epitel veya bezsel dokularda oluşan herhangi bir kanser, habis tümöral kütleye verilen isimdir. Tanıma göre karsinomlaretraftaki doku ve organları işgal eder ve lenf düğümlerine ve distal (merkezden uzak) noktalara yayılabilir (metastaz).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…