europeanpharmaceuticalreview

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde Pediatri Profesörü olan, Lurie Children’un Manne Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Hara Levy; “Bulgularımız, kistik fibroz hastaları için hassas tıbbın yolunu açıyor, sonuçta her hastanın benzersiz genomik hastalık modeline tedaviyi eşleştirmemize yardımcı oluyor. Çalışmamız, rutin bir klinik ziyaret sırasında alınan bir kan testinden kistik fibrozisin moleküler imzalarını tanımlayan ilk çalışmadır ve bize başlangıç noktası verir. Bu moleküler imzaların daha iyi anlaşılması, bir hastanın solunum yolu enfeksiyonu veya pankreatik fonksiyonuna inflamatuar yanıtındaki değişikliklere daha erken müdahale etmemize yardımcı olabilecek. Daha hasta odaklı bir tedavi sunmamıza olanak tanıyan benzersiz moleküler belirteçler sunabilir. Şu anda kistik fibrozlu hastalar için sahip olduğumuz tek-boyutlu tedavi yaklaşımına kıyasla bu, büyük bir gelişme olacaktır.”

Kistik Fibroziste Temel Moleküler İmzaları Tanımlamak

Dr Levy’nin laboratuvarı, kistik fibroziste temel moleküler imzaları tanımlamak için, Affymetrik mikrodizin* ve Illumina MiSeq** gibi en son teknolojileri kullanarak hastaların kan örneklerinden genomik bilgi elde etti. Ekip daha sonra bu genomik bilgileri, her bireyin elektronik tıbbi kayıtlarından topladığı klinik geçmişiyle birleştirdi. Hastaya özgü verilerin bu anlık görüntüsünü sağlıklı kontrollerle karşılaştırdılar. Çalışmaları, kistik fibrozis hastalarında klinik sonuçlarla ilişkili olan farklı moleküler imzalar için güçlü kanıtlar sunmaktadır.

Kistik fibroz, akciğerler ve pankreas dahil olmak üzere birçok organı tahrip eden ilerleyici bir genetik hastalıktır. Şu anda tahmini yaşam süresi ortalama 47 yıldır. Kistik fibrozis tek bir genin (CFTR) disfonksiyonundan ve CFTR mutasyonlarını hedef alan tedaviden kaynaklansa da, anormal gen ürünü, inflamasyon gelişimi ve hastalık ilerleyişi arasındaki ilişkiler tam olarak anlaşılamamıştır. Bu, hastanın klinik seyrini tahmin etme, bireysel tedavi sağlama ve tedaviye yanıtı hızlı bir şekilde izleme yeteneğini sınırlar.

Örneğin, kistik fibrozisi olan hastaların neden fonksiyonel bir bağışıklık sistemine sahip oldukları düşünüldüğünde, kronik akciğer enfeksiyonlarına yatkın olmaları net değildir.

Dr Levy, “Şimdi kistik fibrozlu hastaların neden bu kadar kolay enfekte olduklarını keşfetmeye çalışıyoruz. Kistik fibrozda bulduğumuz moleküler imzaların çoğunu oluşturan bağışıklık hücrelerine daha yakından bakıyoruz. Daha fazla araştırma ile, her bir hastanın genomik özelliklerini toplamak için bir kan testi, önümüzdeki beş yıl içinde klinikte mevcut olabilir. Yeni hassas ilaç, kistik fibroz hastaları için bakımda devrim yaratacak.”

Kistik fibrozis için hassas ilaç kullanılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

*Affymetrik mikrodizin: Affymetrik Şirketi, Gen çip dizileri olarak adlandırılan DNA Mikro dizinlerin analizi için kuvars çiplerini üretir. Affymetrik’in Gen çip dizileri, araştırmacıların biyolojik örneklemdeki belirli genlerin varlığını hızlıca taramasına yardımcı olur.

**MiSeq: Klonal amplifikasyonu, genomik DNA dizilemesini ve baz arama, hizalama, varyant çağırma ve tek seferde raporlama ile veri analizini gerçekleştiren entegre bir araçtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…