2000. Haber: Dünya Değişir Meslekler, Dönüşür

Her dönem yaşadığı koşullara göre kendi meslekleriyle anılıyor. Geçmişte tarımdan manifaktür üretime geçişle birlikte ekonomi, demografik ve çevresel etkilerinde yansımasıyla birçok meslek yaratılmıştır. İnsanlık tarihi boyunca yepyeni meslekler, işler; değişen yaşam, çevre koşulları ve demografik özellikler nedeniyle ortaya çıkmıştır. Yeni trendler, o güne kadar duyulmadık yeni alanlar ve meslekler, unvanlar doğurmuştur.Her şey, hatta biyolojimiz, duygularımız, gıdalar, tüm canlıların yapısı dijital bilgiye dönüşmekte…

5, 10 ve 20 yıl içerisinde bugünün gözde, iyi para kazandırır denen meslekleri; örneğin bankacılık, hukuk, borsa uzmanlığı gibi mesleklerin gelecekte de öyle olacağını ummak büyük bir yanılgıdır. O yüzden ebeveynler, büyükler ve rehberler “gelecekte daha çok kazandıracak iş, meslek tavsiyelerini” hızla güncellemeli.

Yakın gelecekte kodlanmayan hiç bir şey kalmayacak. DNA formüllerimiz bile “kaydet, sil, düzenle,paylaş” komutlarıyla üzerinde işlem yapılabilir hale geliyor. Bizzat insanlar tarafından tasarlanan, kodlanan ve görevlendirilen robotlar insanlardan rol çalıyor. Gömülü Sistem Yazılımlarıyla “Cihazlar dahi birbiriyle kendiliğinden haberleşiyor. Tüm bunları sağlayan, kısacası artık her şeyi yaptıran ise “kodlama”. M- Gen Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu, Futurist Ufuk Tarhan’a göre, “İsimler fantastik ama artık bunlar daha reel… Her şey, akıllanıyor, bir şeyler akıllanmaya başladıkça, onları hem üretecek, hem onların yapacaklarını tasarlayacak alanlar türeyecek.”

HAYATIMIZ SANALLAŞIYOR

Teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte insan aklının yerini ‘yapay zekalar’, işgücü yerine ‘robotlar’ ve gerçek dünyalar yerine ‘sanal gerçeklikler’… Eğitimde yükselen trendler önümüzdeki yıllarda mesleklerin de değişmesine neden olacak. Farklı bir boyuta taşınacak eğitimin sonucu olarak ortaya çıkması beklenen mesleklerden birkaçı…

Yönetici Menajerliği: Günümüzdekinden daha da üstün özelliklere sahip, yaratıcı insanlar olacak. Bu kişilerin en doğru işlerde olmalarını sağlayan, onları portföylerinde bulunduran menajerleri bulunacak. Tıpkı bugünün sektöründe dev dünya şirketlerinin tepe yöneticilerinin kariyer ajansları gibi. Bu hizmeti bireyler kendileri de satın alacak.

Hot-line İşletmeciliği: Teknik sorunları yerinde saptayıp onaran tamircilerin yerini, uzaktan onarım yapan akıllı yazılımlar ve üç boyutlu hologramlar alacak. Bugünün teknik servisleri bu şekle dönüşecek.

Soru Bankası Tasarımcılığı: İnsanların kapasiteleri giderek artacağından, yeni şeyler sorabilmek zorlaşacak. Yenilikleri tetikleyecek sorular sorabilmek ayrı bir uzmanlık alanına dönüşecek. Sektörel, tematik soru bankaları gelişecek.

Duygu Tasarımcılığı: Genetik ve nano teknolojilerin gelişmesi sonucu, yapılacak işe, yaşanılacak duruma uygun duyguların belirlenmesi ve sanal ortam uygulamalarının kurgulanması mümkün olabilecek.

Gen Terapistliği: Bu alan bozuk genlerin tespiti ve düzeltilmesiyle ilgilenecek. Hatta gen haritasına göre ileride bozulacak genleri önceden tespit edip, önlem alacak programlar geliştirecek.

Robot Meslekleri: Avukatlık, Diş Hekimliği, Polislik…

Robotlar ve yapay zeka sistemleri, iş gücünde giderek yetenekli pozisyonlar kazanıyor. Rutin işleri etkileyen bu teknolojiler, uzun yıllar eğitim gerektiren mesleklerin de yerini alabilecek potansiyele sahip. Bu meslekler arasında avukatlık, diş hekimliği ve polislik de yer alıyor.

Robotik Diş Hekimliği: Herhangi bir insan müdahalesi olmadan ve başarılı bir işlem için gerekli olan tolerans dahilinde diş ameliyatlarını gerçekleştirebilecek olan robotlar, aynı zamanda hastanın, hareketlerinde daha özgür olmasını sağlayarak işlem sırasında hastaların rahat etmesini de sağlayacak.

Robotik Sorunlar Avukatlığı: Robotların kullanımında karşılaşılan sorunların çözümünde, bunları üreten, satan, kullanan kişi ya da kurumların hak ve sorumlulukları alanında çalışan uzman avukatlar olacak.

Robot Polis:Özellikle turizm bölgelerinde kullanılması planlanan robot polisler, bölgeye gelen turistlerin rahatsız olmamasını sağlayacak. Robotun göğsündeki dokunmatik ekran, kullanıcılara para cezaları ödemek, suçları bildirmek ya da yardım istemek için kullanılabilecek. Yerleşik kameralar, merkez polis karakollarının alanları izlemesine izin verebilecek. Ayrıca Arapça ve İngilizce başta olmak üzere, farklı birçok dilde destek verebilecek.

5 Duyu Reklam Tasarımcılığı: Yapay zeka ile koku almak, dokunuş hissetmek gibi duygular da uzaklara iletilebilecek. 5 duyuyu hissettirebilecek teknoloji ile sunulan reklam spotları hazırlanacak.

Alternatif Besin Mühendisliği: Beslenme için gerekli maddelerin konsantre ve karma tabletlere, sıvılara dönüştürülmesiyle uğraşacaklar. Genetik ve nano teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanarak insanların beslenme ihtiyacına yanıt verecek alternatifler üzerinde çalışacak.

Siber Teknoloji Mühendisliği: İnsansı robotik sistemler, yapay zeka ve bunların entegrasyonu üzerinde çalışacak kişiler olacak.

Bilgi Madenciliği: Sınırsız bilgi üretme, yayma kapasitesi nedeniyle insanların, “neyi bilmek, neyi bilmemek gerekli, bilgiler nasıl elenecek, asıl ve öncelikli olanlara nasıl erişeceğim?” sorularına yanıt vermeye yarayacak sistemlerle uğraşanlar olacak.

Bunların dışında gelecekte karşılaşılması muhtemel diğer meslekler ise;

Dikey Çiftçi (Dikey, gökdelen çiftlikler için)

Organ İmalatçısı / Tasarımcısı

Siber Polis,Siber Terör Uzmanı

Dijital Çöpçü, Dijital Çöp Değerlendirme ve Geri Dönüşüm Uzmanı, Veri temizleyiciliği

Hafıza Temizleme/Yenileme/Yükleme/Filtreleme Uzmanı

Rüya Gerçekleştiriciler

Akıllı Tedarik Yöneticiliği

Yapay Zeka Pazarlamacılığı

Franken Food Denetçiliği ( Genetiği ile oynanmış ürünlerin sağlığa zarar vermemesi
için oluşacak denetim mekanizmaları ve bunları uygulayanlara denecek)

Avatar Yöneticisi veya Hologram İlişkileri Koordinatörü

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

Binlerce Hasta Radyografisine Erişim Sağlayan, MIMIC Göğüs Röntgeni Veritabanı

Bilgisayar vizyonu veya makinelere görüntüleri gelişmiş bir şekilde işleme yeteneği verme yöntemi;…

14 Şubat Özel Haberi: Radyoaktif Aşk: Marie ve Pierre Curie

Marie ve Pierre Curie; bilim ve araştırma aşkıyla yolları kesişmiş, birbirleri için…

Yapay Zeka Büyük Depremi Tahmin Edecek

Dünyanın en yıkıcı depremlerinden olan; 2008 yılında Çin, 2010 yılında Haiti ve…