CLEP

Çin Ulusal Uzay İdaresi; Çin’in Chang’e-4 misyonunun Ay’a gönderdiği tohumların filizlendiğini söylüyor. Herhangi bir biyolojik maddenin Ay’da ilk kez büyüdüğünü ve uzun süreli uzay araştırmalarına doğru atılmış önemli bir adım olarak görülüyor.

Chang’e-4; Ay’ın uzak tarafına Dünya’dan bakan, karaya inen ve keşfeden ilk görevdir. 3 Ocak’ta araçlar bölgenin jeolojisini analiz etmek için yüzeye iniş yapmıştı. Bitkiler daha önce yetiştirilmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda tutuluyordu. Ancak; şimdiye kadar hiç Ay ortamına alınmamıştı.

Ay’da bitki yetiştirme yeteneği; yaklaşık iki buçuk yıl sürecek olan Mars gezisi gibi uzun vadeli, uzay görevlerinin ayrılmaz bir parçası olacak. Bu, astronotların uzayda kendi yiyeceklerini potansiyel olarak toplayabilecekleri anlamına geliyor. Böylece ikmal yapmak için, Dünya’ya geri dönme ihtiyacı da azaltılmış oluyor.
Çin’in Ay toprakları; ( bir kargo içinde) pamuk ve patates tohumları, maya ve meyve sineği yumurtaları içeriyor.

Bu süreç boyunca bitkiler; arazi üzerindeki uzay aracında, kapalı bir kapta tutuluyor. Böylece ekinler yapay; kendi kendine yetişen bir çevre olan mini bir biyosfer oluşturmaya çalışacaklar.

Çin medyası; bunu başarmaya çok yaklaştıklarını, pamuk tohumlarının artık tomurcuklandığını ve insanlığın Ay’daki ilk biyolojik deneyinin tamamlandığını belirtti.

xinhuanet

Avustralya Astronomik Gözlemevi Astronomu Fred Watson: “Gelecekte astronotlar; kontrollü bir ortamda, Ay’da kendi mahsullerini kolayca yetiştirebilecekler.”

Denemenin baş Tasarımcısı Prof. Xie Gengxin: “Bu bitkilerin alçak yerçekimli bir ortamda büyümelerini öğrenmek, gelecekteki uzay üssü tesisinin temelini atmamızı sağlayacaktır. Patates; astronotlar için bir besin kaynağı ve yağ için kolza tohumu iken pamuk da sonunda, giysiler için kullanılabilecek.”

Chang’e-4’deki tohumlar aya indikten sonra, filizlenmeye başladı./CLEP

Çin’in Xinhua Haber Ajansı, tohumların; Dünya’dan Ay’a 20 günlük yolculuk boyunca “biyolojik teknoloji” kullanarak, hareketsiz hale getirildiğini söyledi. Zemin kontrol merkezi, tohumların sulanması için sondaya bir komut gönderdi. Daha sonra tohumların giderek büyümeye başladığı gözlemlendi.

Cuma günü; Çin Ay Keşif Programı (CLEP), iniş sahasının panoramik görüntüleri ve aşağı inen araçların videosu da dahil olmak üzere sonda tarafından çekilen birkaç görüntü yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…