Bu yıl yanan ormanlarda yitirdiğimiz binlerce arının yokluğu bize bir kere daha arıların ne kadar önemli canlılar olduklarını hatırlattı. Arılar, insana besin üreten tek böcek türü olmasının yanı sıra ekosistemin vazgeçilmez öğeleridir. Dünyada 20 bin arı türü bulunuyor ve bu arıların hepsinin kendine özgü farklı özellikleri bulunuyor. Kanat çırpması, tercih ettiği bitkiler, kolonideki yaşamları vb. Hepimizin sofrasında arıların emeğinin olduğunu düşünürsek arıların yaşamını hem anlamak hem de çocuklara anlatmak için BALARISI-APIS MELLIFERA’nın YOĞUN HAYATI isimli kitabını okuyabilirsiniz.

Bir bal arısı yani Apis’in gündelik hayatı nasıl başlar ve devam eder sorusuna bir çırpıda cevap vermek zor. Apis’ler hayatlarını yaşamak için öyle yoğunlar ki her aşamasında şaşırmamak mümkün değil. Biraz ipucu vermek gerekirse bir yaz sabahı kovana yeni bir bal arısı katılıyor ve macerası türlü zorluklarla devam ediyor. Uçacak kadar güçlenenince Apis hemen dışarı çıkamıyor önce bitirmesi gereken temizlik işi var. Dünyaya gelir gelmez de ilk işi temizlik mi olur demeyin gerçekten yapıyorlarmış..Ayrıca bir bebek gibi önce kreşe gidiyorlar daha sonra bir boy büyüklerin arasına katılıyorlarmış. Kreş macerası 8 gün sürüyor. Diplomayı alır almaz kreşten ana arıyla ilgileniyor. Apis, oniki günlük olduğunda da önce salgıladığı balmumunu  çenesiyle ve bacaklarıyla yoğuruyor ve petek gözleri yapıyor. Ardından kitapta çok güzel anlatılan pekçok görevi de yerine getiriyor..Yuvadan uçması zaman alıyor Apis’in. Uçtuktan sonra da seçtiği bitkiler ve bal yapma süreci de hikayeleştirilerek karmaşık olan bir konuyo çok sade ve anlaşılır bir şekilde okuyabiliyorsunuz. Sıcakkanlı hayvanlar olması ve kışın uyumamaları kadar koloniler arası rekabetleri de çok ilginç  bir konu. Kitabın sonunda Apis’in anatomisi ve bilgiler çizimle anlatılırken genel olarak arıların hayatı ile ilgili teknik bilgiler de bilimsel olarak özenli bir şekilde aktarılmış.

Kitabın yazarı daha önce de pekçok ödül almış Candace Fleming, çizimleri yapan Eric Rohmann. Türkçesi ise harika cümlelerinden tanıyabileceğimiz yazar ve çevirmen Şiirsel Taş’a ait. Kuraldışı çocuk yayınevi tarafından basılan bu güzel kitabı çocukların okuması dileğiyle..

Kitabın künyesi:

Yazar: Candace Fleming, Eric Rohmann

Resimleyen: Eric Rohmann

Yayınevi: Kuraldışı Çocuk yayınevi

Türkçesi: Şiirsel Taş

You May Also Like

Su Prensesi

Ailesinde sevilen her çocuk, annesi veya babası tarafından o ailenin prensi ya…