Tıp

Beynin Beslenme Ve Hafıza Merkezleri Arasında Beklenmedik Bağlantı

0

21 Aralıkta Nature Neuroscience dergisinde, Baylor College of Medicine’de araştırmacıların önderlik ettiği multidisipliner bir ekip tarafından yayınlanan bulguların; otizm spektrum bozuklukları, zihinsel engeller ve nörodejeneratif hastalıklarla ilgili olanlar da dahil olmak üzere beyin fonksiyonu üzerine çalışmaları için etkileri vardır.

Baylor’un Dan L Duncan Kapsamlı Kanser Merkezi ve Hassas Çevresel Sağlık Merkezi ile Teksas Tıp Merkezi Sindirim Hastalıkları Merkezi Üyesi, Tıbbi Moleküler ve Hücresel Biyoloji Profesörü Dr. Zheng Sun: “NCOR1 / 2’nin hafızayı veya diğer bilişsel işlevleri nasıl düzenlediği bilinmiyordu. Ancak NCOR1 / 2’nin birçok hormonun aktivitesinde temel bir rol oynadığına dair kanıtlar var.”

Bu projede, araştırmacılar NCOR1 / 2 mutasyonlarını taşıyan farelerle çalıştılar.

Sun laboratuvarındaki doktora sonrası ortak yazar Dr. Wenjun Zhou: “Bu farelerin mevcut hafızasındaki eksiklikler açıkça ortaya çıkıyor. Beyindeki temel bir inhibitör nörotransmitter olan GABA’yı içeren sinyal; NCOR1 / 2 bozulduğunda hipotalamus nöronlarında işlevsizdi.

Araştırmacılar, NCOR1 / 2 eksikliğinin farelerde hafıza eksikliği ile sonuçlandığını araştırmak için bir dizi elektrofizyolojik deney yaptılar.

Pediatri, Moleküler ve Hücresel Biyoloji Profesörü ve Baylor Tıp Fakültesi USDA / ARS Çocuk Beslenme Araştırma Merkezi’nde Doçent Dr. Yong Xu: “Bize göre en dikkat çekici olan, NCOR1 / 2’nin beynin beslenme merkezi olarak bilinen lateral hipotalamus ve hafızayı depolayan bir yer olan hipokampusün hafızayı düzenleme sürecinde iki beyin bölgesini bağlayan, yeni bir devre içermesiydi. Bu şaşırtıcıydı, çünkü hipotalamus geleneksel olarak öğrenme ve hafızanın ana düzenleyicisi olarak kabul edilmiyor.”

Araştırmacılar yeni keşfedilen devreleri farklı şekillerde doğruladılar.

Araştırmacı Yanlin He: “Hem optogenetik hem de kemogenetik teknikleri uyguladık. NCOR1 / 2 protein kompleksi, hipotalamus-hipokampus devresinin anahtarıdır; devreden çıkardığımızda devre işlevsiz hale gelir.”

Ayrıca, araştırmacılar fare modelindeki bulgularını insan koşullarına bağladılar.

Baylor Moleküler ve İnsan Genetiği Profesör Yardımcısı ve Baylor Genetik’teki klinik araştırma laboratuvar direktörü Dr. Pengfei Liu, “Burada entelektüel engellilik veya nörogelişimsel kusurları olan hastalarda yeni NCOR1 / 2 genetik varyantlarını tarif ediyoruz.

NCOR1 geni, daha önce Potocki-Lupski ve Smith-Magenis sendromlarında belirtilen bölgeye çok yakın olan insan kromozomu 17’de bulunuyor. Her zaman bu genin mutasyonlarının, zihinsel engellere veya diğer zararlı nörolojik sonuçlara neden olabileceğinden şüphelenmiştik. Mevcut çalışmadaki fare modelleri, bunun gerçekten böyle olduğuna dair ilk kanıtı sağlıyor.”

Bu bulgular endokrin faktörler, obezite ve metabolik bozukluklar ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel işlev bozuklukları arasındaki ilişkilere etki etmektedir. Örneğin, endokrin bozulması veya metabolik bozuklukları olan kişilerin Alzheimer hastalığına daha yatkın oldukları bilinmektedir.

Sun: “Bu derneklerin altında yatan mekanizmalar tamamen açık değil. Beyin beslenmesi ve hafıza merkezleri arasındaki NCOR1 / 2 tarafından düzenlenen nöral devrenin bu bağlamda daha fazla araştırılmaya değer olduğunu düşünüyoruz.”

Spread the love

Twitter’da Siber Zorbalığa Karşı Yeni Yöntem

Previous article

Pil Gerektirmeyen Cilt Yaması Biyobelirteç Sensörü

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up