Cornell Üniversitesi

Birkaç yıl önce, sosyal robotlar mağazalarda ve evlerde görünmeye başladığında, Guy Hoffman neden hepsinin bu kadar çok birbirine benzediğini merak etti.

Profesör Yardımcısı ve Sibley Makine ve Havacılık Mühendisliği Fakültesi’nden Fellow Aile Fakültesi Üyesi Guy Hoffman: “Birçoğunun çok benzer bir özelliğe sahip olduğunu gördüm. Beyaz ve plastik, tüketici elektroniği cihazları gibi tasarlandı. Özellikle bu sosyal robotlar ailemizin bir parçası olarak pazarlanırken hepsinin aynı aile üyelerine sahip olmasının garip olacağını düşündüm.”

Hoffman; ahşap, yün gibi sıcak, ucuz malzemelerden yapılmış robotlar tasarladı. Ayrıca sahipleri tarafından özelleştirilebilecek robotlar hayal etti, böylece her biri birbirinden farklı tasarlanmış oldu. Guy Hoffman’a bir arkadaşı; robotlarının tığ işi modellerini verdi. Arkadaşının bu fikrinden etkilenen Hoffman; robotları komple örgüden yapmak için, tığ işi öğrendi.

Tığ işinin daha kolay ve daha çabuk öğrenilip, yapılmasından dolayı; Hoffman mühendis olmayanların bile kolaylıkla örgüden bir robot yaratabileceklerini belirtiyor.

Bu fikirler, Hoffman’ın bir kitten yapılabilecek ve el yapımı malzemelerle yaratıcı bir şekilde donatılabilecek basit, etkileyici, ucuz bir robot platform olan Blossom’u yaratmasını sağlamıştır.

“İnsanlara Yönelik Makine İşlemleri Derneği” nde Mart ayında yayınlanan “Blossom: El Yapımı Açık Kaynak Robotu” nun kıdemli yazarı Hoffman: “İnsanları kendi robotlarını kurmalarını sağlamak istedik, ancak bunu yaparken ne kadar anlamlı olduklarından ödün vermeden gerçekleştirmelerini istedik. Ayrıca, her robotun biraz farklı olması fikri de güzel… Robotunu kendi örerse, her ailenin kendine özgü bir robotu olurdu.”

Blossom’un mekanik tasarımı; hareket için teller ve kablolar kullanan hareketli bir “kafa” platformunda merkezlenmiş ve hareketlerini bir robotunkinden daha esnek ve organik hale getiriyor.

Hoffman, basitliği nedeniyle, Blossom’un çeşitli potansiyel kullanımlara sahip olduğunu belirtiyor. Mühendis olmayan insan-robot etkileşimi araştırmacıları, çalışmalarda kullanmak için bir kitten kendileri yapabilirler. Robotla etkileşimin kolay olması ve onu oluşturmaya yardımcı olacak uygulamalı deneyim nedeniyle, çocuklara robotik hakkında bilgi verilmesine de yardımcı olabilir.

Bir vaka çalışmasında, 4-8 yaş arası çocuklar; bir bilim fuarında Blossom için kontrol ve aksesuar yapma şansına sahipti. Bazı çocuklar ekler veya takılar gibi aksesuarlar yaratırken, bazıları da Blossom’un işbirliğine nasıl ilham verebileceğini gösteren yeni öğeleri takmak için robotu kontrol etti.

Yazarlar, “Çocukların robotun hareket etmesi, örneğin lokomotif ve zıplama yapmak gibi ek beklentileri de vardı. Bu beklentiler, birkaç çocuğun bacak ve kanat gibi ekler yapmayı seçtiği gerçeğiyle vurgulandı” dedi.

Hoffman, önümüzdeki aylarda, Blossom’un Kanada’daki Ontario’da bulunan Upper Grand Okulu tarafından dördüncü sınıf öğrencilerine matematik dersleri vermeye yardımcı olacağını söyledi.

Ayrıca ekibinin Blossom’un YouTube videolarına tepki vermesini sağlamak için bir algoritma üzerinde çalıştığını söyledi. (Örneğin, bir robotun şarkı dinleme yanıtının bir insanı etkileyebileceğini gösteren çalışma…)

Hoffman: “Bu özellikle otizmli çocuklar için davranış modellemede faydalı olabilir. Çok düşük maliyetli, esnek bir kit olması gerekiyordu. Özellikle kartondan yapabilirsek çok ucuza gelecektir. Hesaplama bu kadar güçlü hale geldiğinden, insanların robotikle istediklerini yapmaları için açık uçlu bir yol olabilir.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…