Türkiye’nin yeni gözdesi olan GÖKTÜRK-1 gözlem uydusu 5 Aralık 2016 tarihinde Türkiye saati ile 16:51 de yörüngesinde yerini almak üzere fırlatıldı. Fırlatma işlemi Fransız Guyanasında bulunan Kourou Fırlatma Merkezi’nde gerçekleştirildi.

GÖKTÜRK-1’in dünya çevresinde yaklaşık 90 dakika da bir tur atması ve yüksek çözünürlüklü özelliğiyle 60 binden fazla görüntü çekmesi bekleniyor. Türkiye üzerinden geçişlerinde ise dünyanın farklı yerlerinden aldığı görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu’na aktaracak.

göktürk uydusu

Türkiye’nin ilk gözlem uydusu 18 Aralık 2012’de GÖKTÜRK-2 fırlatılmıştı. Yapımına 2007 yılında başlanan GÖKTÜRK-2, 5 yıllık bir süre zarfında tamamlanmıştı. GÖKTÜRK-1 ise 2009 da Milli Savunma Bakanlığı ve Finmeccanica/Thales Grubu ortak girişim şirketi Telespazio arasında imzalanmıştır. Aselsan ve TUSAŞ tarafından atılan adımlar ile ortaya çıkan Göktürk-1 Uydusu, proje yüklenicisi olan İtalyan uzay firması Telespazio tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Yapımına 2010 yılında başlanmış, 7 yıl sürmüştür.

göktürk 1 ile ilgili görsel sonucu

GÖKTÜRK-1 ilkine kıyasla daha yüksek çözünürlüktedir. GÖKTÜRK-1 in asıl amacı, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı, yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmektir. Askeri amacının dışında doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, orman alanlarının kontrolü ve daha pek çok sivil alanda görüntü ihtiyacını karşılayacaktır. 2019 da ise bir gözlem uydumuz daha, uzaydaki yerini almaya hazırlanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…