Güney Koreli dev insan robotu, insan gibi yürüyor ancak sarsılmayı yavaşlatmak için şimdilik dev bir bebek gibi adım atıyor.

Bilim kurgu kitlelerinden oluşan bir emektar tarafından tasarlanan dört metre boyunda (13 foot), 1.5 tonluk Method-2, Seul eteklerinde bir odada duruyor.

Bu insan benzeri robot, “Avatar” filminde rol alan askeri robotlarla çarpıcı bir benzerlik taşıyor.

//youtu.be/Re6P7WP2N5w

Şirketin başkanı Yang Jin-Ho, “Robotumuz dünyanın ilk insanlı iki ayaklı robotu ve insanların korumasız gidemedikleri aşırı tehlikeli alanlarda kullanılmak üzere üretildi” dedi.

Robotun gövdesinde oturan bir pilot, metal kollarının her biri 130 kilo (286 lira) ağırlığında olan Method- 2 ile insan gibi ekstrem hareketler yapar.

Uzun boylu bir adamın iki katından daha fazla olan robot, motorların gürültülü bir şekilde püskürtülmesi ile bir adım ilerleyince yeri sarsacak kadar ağırdır.

Kendi robotunu yapmanın bir çocuk sahibi olmaya benzediğini belirten Yang, 2014’ten buyana bu projeye 242 milyar won (200 milyon dolar) yatırım yaptığını “filmlerde ve çizgi filmlerde mümkün olanı hayata geçirmek için” gerçekleştirdiğini söyledi.

Şimdiye kadar, robotun nasıl kullanılacağı belirsizliğini koruyor. Method-2, yaratıcıların gelecekte herhangi bir tür ve boyutta bir robot inşa etmesini sağlayacak, çeşitli teknolojiler için bir test yatağı olarak görülüyor.

Method-2’nin yaratıcıları, devasa boyutları medyanın ilgisini çekti, ancak projenin temel başarısı, geliştirdikleri teknolojidir.

Tasarımcı Vitaly Bulgarov, Facebook sayfasında “Bu robotta şimdiye kadar öğrenmiş olduğumuz her şey, gerçek dünyadaki problemleri çözmek için uygulanabilir” dedi. Tasarımcı, daha önce Transformers, Robocop ve Terminator gibi film dizileri üzerinde çalıştı.

 

Mühendisler 27 Aralık 2016’da Gunpo’daki bir laboratuvarda Method-2 olarak adlandırılan dört metrelik bir robotu test ediyor.

Yang, imalat ve inşaattan eğlenceye kadar birçok sektörden bilgi aldıklarını söyledi.

Ancak bir güç kablosu ile bağlanmış ve yine de biraz titrek duran robotta çalışmanın sonuna varılmış değil. Onun yaratıcılarına göre, denge ve güç sistemleri üzerinde daha fazla çalışma gerek.

Young :”Robot bir yaşında yani bebek adımlar atıyor. Tıpkı insanlar gibi, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha özgürce hareket edebilecek.”

Young ayrıca, robotun 2017 sonuna kadar yaklaşık 10 milyar won (8.3 milyon $) fiyatla satışa hazır olacağını söyledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…