2016’da iki astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaklaşık bir yıl çalışmıştı. NASA’dan Scott Kelly ve Rusya’dan Mikhail Kornienko fiziksel ve psikolojik sağlığındaki değişiklikler nedeniyle yakından incelendi.

NASA, misyonunu, “Mars’a Yolculuk” un parçası olarak sunmakta ve 2030’lara kadar insanları Kızıl Gezegene göndermeyi ummaktadır. Ancak, Space Policy dergisinde yayınlanan yeni bir yayın, bir Mars kolonisine dair pek çok yönün var olduğunu ve Dünya üzerindeki parametreleri Mars’taki parametrelere benzetebilmenin/dönüştürmenin neredeyse imkansız olduğunu savunuyor.

mars and human ile ilgili görsel sonucu

Polonya Rzeszow Bilgi Teknolojisi ve Yönetimi Üniversitesinden Bilişsel Bilim İnsanı Konrad Szocik “Mars ortamını yeniden yapılandırmak için aynı fiziksel ve çevresel koşulları simüle edemiyoruz, yani Mars’ta bulunan, mikrogravitasyon veya radyasyona maruz kalma gibi durumlar söz konusu. Sonuç olarak, Mars’ta yaşayan insanların fiziksel ve biyolojik etkilerini tahmin edemiyoruz.”
Uzaydaki koşulları sağlamak zor; hatta Dünya’daki en uzak yer olan Antarktika’da bile “tek yönlü yolculuk ve olası tehlikelerin farkındalığı” nın, ISS’de simüle edilemeyeceğini savunuyor.

Szocik, Antarktika’daki insanların, astronotların derecesine göre yapay yaşam desteğine bağımlı olmadığını savunuyor.
Szocik, zor koşullarda yaşama alışkanlıklarının Mars’ın araştırılması için en uygun olacağını önermektedir. Bu, uzay istasyonunun veya Antarktika’nın eğitim için yararlı yerler olmayacağını söylemek değil. Ancak, Mars’a gidiş öncesinde insanların bedenlerini ve zihinlerini bir adım daha ileri götürmenin gerekli olabileceğini savunuyor.

Duygusal tepkileri, bir anda krize bırakmaya dönüştürebilecek, insan duyularını elektronik olarak arttırmayı veya ilaç kullanmayı öneriyor. Tabii ki, bunun tam olarak nasıl yapılacağı, hala bilim kurguda yatıyor.

mars and human ile ilgili görsel sonucu
Szocik, bir Mars kolonisinin nasıl işlediği konusunda büyük bir endişe olduğunu söylüyor. Kolonilerin tartışmalarının çoğunun teknolojik ve mali zorluklara odaklanmasına rağmen, bir Mars kolonisi içinde insanları yerleştirmenin toplumsal yönleri hakkında daha az çalışma yapılmıştır.
“Bir insan; bir sosyal hayvan ve bir grupta yaşıyor. Grup sorunları birçok zorluğu ve sıkıntıyı etkiliyor ve çatışmalar, savaşlar, hile vb. gibi tipik insan sorunlarını nasıl önleyebileceğimizi şimdi düşünmeliyiz”
Szocik ayrıca, teknolojik ve tıbbi destek sistemine ihtiyaç duymayan, aynı zamanda akraba olma riskini ortadan kaldırmak için yeterince büyük bir koloni isteyen Mars’ta üreme konusunda endişe duyuyor. Yüzeyde en az 500 yetişkin bir popülasyon önermektedir. Sadece bu değil, tıbbi yetersizlikler, hastalıktan dolayı muhtemel ölümler, muhtemel teknolojik başarısızlıklar ve Mars faktöründen başka faktörlerin yanında tüm bu sorunların Mars ortamına nasıl indirgenmesi gerektiği düşünülmelidir “dedi.

Szocik daha önce dinin Mars’ta nasıl işleyeceği ve insan ruhunun nasıl etkileneceği üzerine de yazıları vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…