theverge

Marul hasadı, zaman alıcı bir iştir. Sebzeler yere yakın büyür. Köklerinden el ile kesilmelidir. Ayrıca dış tabakalar ambalajlanmadan önce soyulur. Bu süreci hızlandıran otomatik çözümler var (bir makine marul kafalarını torbalara indirir, diğeri bir seferde birden fazla kafa keser). Ancak sadece hasadın bir kısmını halleder. İşin diğer bir kısmını yapmak için hala çevik insan ellerine ihtiyaç duyuluyor.

Cambridge Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nün bu yeni araştırması, robotların yakında bu iş alanını ele geçirilebileceğini gösteriyor.

Marul kökünü tanımlamak için makine görüş algoritmaları kullanılır. Bir robot kolu merkez dışı ise doğru pozisyona sokar. 3D baskılı emiş nozulu daha sonra yaprakların dış katmanını soyar.

“Robotik Olarak Soyulmuş Marulun Elde Edilmesi” başlıklı bir makalede açıklanan çözümün arkasındaki ekip, bu sistemin diğer sebzeler için de işe yarayabileceğini söylüyor.

Cambridge Üniversitesi’nden Luca Scimeca basın açıklamasında “Marul yaprağı soyulması mühendislik açısından ilginç bir robotik problemdir. Çünkü yapraklar yumuşaktır, kolayca yırtılıp marulun şekli bozulabilir.” dedi. “Marul soyma robotumuzun merkezinde yer alan geliştirdiğimiz bilgisayar vizyonu, karnabahar gibi, ürünün post-işlenmesi için benzer bilgilerin gerekli olduğu diğer birçok ürüne uygulanabilir.”

Ancak, bu robot hala alanlara çarpmadan önce bazı yükseltmelere ihtiyaç duyacaktır. Yavaştır ve her marulun soyulması bir insana kıyasla 27 saniye alır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…