Robotik

Minik Robotlar İnsanlara İlaç Taşıyacak

0

Hong Kong Şehir Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmayla tırtıl benzeri küçük bir robot ortaya çıkarıldı. Bu robot ağır yük taşıyor ve olumsuz çevre koşullarına uyum sağlayabiliyor. Görünüş itibariyle tırtılı andırması, küçük çoklu ayaklara sahip olmasından kaynaklanıyor. Mini dağıtım robotu olarak da anılan bu dağıtımcının, insan vücuduna ilaç aktarımı yapabilecek teknolojinin, ilerlemesindeki ilk adım olarak görülüyor. Daha önce de Dünya çapında, yumuşak milli robotlar geliştirmek için araştırmalar yapılmıştı;ancak CityU’ nun çok ayaklı yeni tasarımı sürtünmeyi önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabileceği ön görülüyor. Böylece robot kan veya mukus gibi vücut sıvılarıyla kaplı vücut içindeki yüzeylerde etkili bir şekilde hareket edebilmesi bekleniyor.

Araştırma bulguları ,”Kuru ve Islak Koşullarda Biyo-ilham Veren Çok Yönlü Yumuşak Millirobot” başlıklı bilimsel dergiNature Communications’ınson sayısında yayınlandı.

Araştırmada Hayvanlardan Esinlenildi

Bu mili-robotu öne çıkaran şey, kısa minik saçlara benzeyen, 1 mm uzunluğunda sivri bacak özelliğinin yer alması. Araştırma ekibi, 2, 4, 8 veya daha fazla bacağı olanlar başta olmak üzere yüzlerce yer hayvanının bacak yapılarını, özellikle bacak uzunluğu ile bacakların arasındaki boşluk oranlarını inceledi ve oradan ilham aldı. CityU’nun Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent Dr. Shen Yajing, “Çoğu hayvanın bacak uzunluğu 2:1 ile 1:1 oranına sahip. Bu yüzden robotumuzu 1:1 oranını kullanarak oluşturmaya karar verdik”dedi. Robotun sivri bacakları, temas alanlarını ve dolayısıyla yüzeydeki sürtünmeyi büyük ölçüde azaltıyor. Laboratuvar testleri, çok bacaklı robotun, hem ıslak hem de kuru ortamda, sınırsız bir robottan 40 kat daha az sürtünme olduğunu göstermiştir. Robot, elektromanyetik kuvvet uygulayarak uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan manyetik parçacıklarla gömülü polidimetilsiloksan (PDMS) adı verilen bir silikon malzeme ile üretiliyor.

Deneylerde kullanılan bir manyetik manipülatör tarafından kontrol edilen robot, hem bir kanat tahrik deseninde hem de ters sarkaç modelinde hareket edebiliyor. Profesör Wang, “İnsan vücudu içindeki farklı dokuların sağlam yüzeyi ve değişen dokusu zorluyor. Çok bacaklı robotumuz, çeşitli arazilerde etkileyici bir performans sergiliyor ve dolayısıyla vücutta ilaç dağıtımı için geniş kapsamlı uygulamalar gösteriyor” söyledi. Araştırma ekibi ayrıca, engel uzunluğundan on kat daha yüksek bir engelle karşılaşıldığında robotun, deforme olabilen yumuşak ayakları olduğunu ifade ediyor. Laboratuar testleri, robotun kendisinden 100 kat daha ağır bir yükü karıncaya oranla taşıyabildiğini gösterdi.

Dr Shen, son derecede güçlü taşıma kabiliyeti, verimli hareket ve iyi engel geçme yeteneği olan mili-robotun zorlu bir ortamda taşıma sağlayabileceğini ifade ederken,sindirim sistemi gibi belirlenen bir noktaya ilacı iletmek için uygun olabileceğini vurguladı. Hayvanlarda ve nihayetinde insanlarda daha fazla test yapmadan önce, araştırma ekipleri çalışmalarını üç açıdan ele alıyor ve geliştiriyor.

 

Spread the love

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Previous article

Marulları Soyabilen Yeni Robot, Hassas Çiftlik İşlerini Otomatikleştirecek

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up