Stanford ve RCA ile işbirliği içinde Medya Laboratuvarından çıkan en son giyilebilir teknoloji projesi, “yaşayan mücevher” olarak adlandırılıyor. Kıyafetleri değiştirebilen, fitil robot aksesuarları setinin adı Kino‘dur.

Botlar, kaput tasarımları ve hareketli konumları veya kadife gibi materyaller üzerindeki ‘çizim’ parçaları ile kıyafetinizin estetiğini değiştirmeyi içeren görevleri tamamlayabilen kinetik, vücut asistanları olarak tasarlanmıştır.

Aynı zamanda, büyük boy bir broş tasarımından kolyeye değişen akıllı mücevherlerde şekil değişimi yapabilir. Bir Bluetooth mikrofonu ve hoparlörü, robot aksesuarının çağrıları almak için akıllı bir broş gibi hareket etmesine izin verebilir.

Benzer bir kullanım durumu, sıcaklık düştüğünde (örn. “Giyilebilir bir Nest termostatı”) bir ceketi sıkıştırmak ya da sıkı ve gevşek fitler arasında geçiş yapabilen bir giysiyi kullanmaktır. Başka bir deyişle, otomatikleştirilmiş iklim belirleyici giyim.

Cihazlar giysilerin etrafında dolaşabilir, döndürebilir. Bir LED matris ekranı içerebilir ve ilave sensörler ile vücut hareketi, ışık ve yakınlık içerebilir.

Ancak, şu an elde edilen bu prototipin askeri kıyafetler için kullanılması düşüncesi şu an çok gündemde değil. Kullanım sadece renkli gömlek ve pantolonlar için uygulanıyor.

Araştırmacıların vizyonu bu robotların kusursuz bir şekilde kullanılabilmesi için var olan vücut süsleme uygulamalarıyla birlikte küçültülmesi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…