Sedef hastalığının belli ve kesin bir tedavisi olmadığı için doktorlar daha çok hastalığının sebep olduğu şikayetleri kontrol altında tutabilme konusu üzerinde yoğunlaşırken, bu hastalıktan muzdarip birçok kişi sedefe bağlı şikayetlerini hafifletmek için alternatif tedavi yöntemleri arıyor.

Uzmanlar, hastanın psikolojisini, sosyal, profesyonel hayatını olumsuz etkileyen sedef hastalığının hipnozla kontrol altına alınabileceğini söylüyor. Hipnoz alanında yaptığı araştırmalarla tanınan Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, Türkiye’de de sedef hastalığından muzdarip kişilere hipnozu öneriyor.

Peki hipnoz sedef hastalığı üzerinde ne kadar etkili?
Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, bu soruya kendi çalışmalarının yanı sıra Johns Hopkins Tıp Fakültesi dermatoloji bölümündeki araştırmacılar tarafından yapılmış bir araştırmayla cevap veriyor: “Hipnozun sedef hastalarının tedavisinde etkinliğini ölçen aştırmaya, kronik sedef hastası 11 kişi katıldı. 11 hastanın her birine bir hipnoz yöntemi uygulandı. Bazı hastalar orta seviyede hipnoz edilebilme özelliğindeyken, bazıları yüksek seviyede hipnoz edilebilme özelliğindeydi. Hastalardan beşine hipnoz sırasında sedefe bağlı şikayetlerinin düzeldiğine dair olumlu telkinler verildi. Kalan 6 hastaya genel hipnoz uygulandı, sedef hastalıklarını iyileştirmeye yönelik özel bir telkin verilmedi. Bu yöntemler kullanılarak, bütün hastalara 3 ay boyunca hipnoz seansları uygulandı.

İlk 3 aydan sonra, tüm hastalarla 3 aylık bir çalışma daha yapıldı ve yapılan hipnoz seansları boyunca 11 hastanın hepsine, sedef hastalıklarını tedavi etmeye yönelik aktif telkinler verildi.

Araştırmanın sonunda, hipnoz edilebilme seviyeleri yüksek olan hastaların, orta derece hipnoz edilebilme seviyesi olanlara göre, sedefe bağlı şikayetlerinde ciddi şekilde azalma oldu.

Bu araştırma sonunda, araştırmacılar hipnozun özellikle hipnoz edilebilme seviyesi yüksek olan sedef hastalarında, bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği sonucuna vardılar.”

Stres, alkol ve sigara sedefi tetikler
Çünkü sedef hastalığının tedavisi oldukça zorlayıcıdır. Hastalığın kesin sebebi bilinmemektedir. Birçok doktor sedefin genetik sebeplere bağlı olarak geliştiğini düşünse de doktorlar tarafından yapılan araştırmalarda stres, alkol tüketimi ve sigara kullanımı gibi bazı faktörlerin sedef hastalığını tetiklediğini göstermektedir.

Sedef hastalığı kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olabilir. Hastalık genelde çok fazla kaşıntıya ve ağrıya sebep olur. Bu yan etkiler, kişinin hayatını farklı yönlerden etkiler. Sedef hastalığı olan birçok kişi özgüven eksikliği yaşamakta ve hastalıkları nedeniyle sık sık depresyona girmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…