theverge

Şimdi, “İlk önce en iyi tweetleri göster” yazan ayar kutusunun işaretini kaldırdığınızda, Twitter zaman çizelgenizi algoritmik olmayan, ters kronolojik bir sıraya dönüştürecektir. Twitter’ın başlangıçta, 2016 yılının başlarında şirketin varsayılan algoritmik modelini tanıtana dek yıllarca nasıl tasarlanıp ve uygulanan model budur.

Değişiklikten önce, kutunun işaretini kaldırmak yine de “kaçırmış olmanız durumunda” tweet’leri, takip etmediğiniz kişilerden tavsiye edilen tweet’leri ve takip ettiğiniz bir kişinin başka birinin tweet’i ile ilgilendiğinde veya sizinle etkileşim kurduğunda sizi bilgilendiren tweet’lerle sonuçlanacaktır.

Twitter, kullanıcılarının kendi zaman çizelgeleri üzerinde daha fazla kontrol istediklerini ve başlangıç ayarları aracının ve nasıl işlediğinin bu sorunu çözmenin yeterli bir yolu olmadığını kabul ediyor.

Twitter, bu güncellemeyi bir süredir planlıyor olduğunu söylüyor. Şirket, her kullanıcı için önerinin tamamen işe yaramayacağını söylüyor. Bunun yerine, Twitter daha şeffaf olmak ve daha iyi bir çözüm sunarken daha iyi bir çözüm sunarken zaman çizelgesi ayarlarını değiştiriyor.

Şirket açıklaması “İlk önce en iyi Tweet’leri gösterirken, kullanıcıların Twitter’ı daha alakalı ve yararlı bulduklarını öğrendik. Ancak, zaman zaman en son Tweet’leri görmeyi tercih eden kullanıcılardan geri bildirim aldık.”

“Zaman çizelgesindeki hedefimiz, en yeni Tweet’leri göstermeniz gereken en iyi Tweet’leri göstererek dengelemektir. Ancak bu dengeyi her zaman doğru şekilde elde edemeyiz.” Şeklide yapıldı.

Algoritmik Zaman Çizelgesi

Twitter, “sizin için en uygun Tweetlerin bir zaman çizelgesi ile en yeni Tweet’lerin zaman çizelgesi arasında geçiş yapmak için kolay erişilebilir bir yol” sağlamaya çalıştığını söylüyor. Şirket, güncellemeyi önümüzdeki birkaç hafta içinde bir yapacak.

Bununla birlikte, burada dikkat edilmesi gereken bir şey, bugün Twitter’dan çıkarılan değerin önemli bir kısmının, şirketin algoritmik zaman çizelgesinden kaynaklanmış olmasıdır.

Twitter’ın otomatik yazılımı, tweet’lerin ağ üzerinden daha hızlı ve daha hızlı yayılmasına yardımcı olabileceğinden ve algoritmik zaman çizelgesi, eski tweet’leri farklı bağlamlarda farklı bağlamlarda yeniden tanımlayarak daha alakalı hale getirdiği için, daha fazla tweet her zamankinden daha hızlıdır.

Algoritmik zaman çizelgesi başlangıçta insanların daha fazla meşgul olmasını sağlamanın ve geleneksel olarak çok hızlı hareket eden ve yeni kullanıcılar için ayrıştırılması zor olan platformda neler olup bittiğini sindirebilmenin bir yolu olarak tasarlandı.

Algoritmik zaman çizelgesine ek olarak, Twitter, arama alanının varsayılan ekranının yerini alan ve sadece “Neler oluyor” etiketli önemli bir bölüm olarak göründüğü Moments’ı tanıttı. Her ikisi de Twitter’a daha fazla günlük ilgi ve verim kazandırma konusunda başarılı oldu.

Kullanıcılarına haberleri iletmek, daha fazla konuşmaya katılmak ve ağ üzerinden daha fazla canlı tweet ile iletişime geçmek için bir yol. (Twitter’da katılımı artırmanın, reklam gelirini artırdığını ve bu nedenle her zaman bir iş teşebbüsünü teşvik ettiğini belirtmek gerekir.)

Elbette, bu değişiklikler Twitter’ı ters kronolojik zaman çizelgeleri isteyenler için daha da zorlaştırdı. Algoritmik zaman çizelgesini teorik olarak kapatacak ayarlamalar aslında tam olarak bunu yapmadı. Twitter’ın yıllar içinde aldığı eleştirilere yanıt vermesini görmek iyi bir şeydir. Bu, örneğin Instagram gibi daha fazla platform şirketinin ödünç alabileceği bir yaklaşımdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Facebook ve Twitter’dan Ukrayna’daki kullanıcılara ‘hesaplarını kapatma veya kilitleme’ tavsiyesi

Sosyal medyanın iki devi, Rusya’nın operasyonunun ardından, özellikle Ukrayna’daki kullanıcılarına, ‘bilgisayar korsanlarından…

Instangram’ın Yeni Modu: Fotoğraflar Yerine Kelimeler İle Hikayenizi Paylaşın

Instagram yeni hikaye özelliğini kullanıma açtı. Piyasaya çıkan platformun yeni “modu“, kullanıcıların…

Twitter’da Siber Zorbalığa Karşı Yeni Yöntem

Suudi Arabistan Kral Saud Üniversitesi‘nden araştırmacılar; OCDD adı verilen derin öğrenmeyi kullanarak,…

Instagram’ın Yeni Profil Tasarımları

Instagram, basın sitesinde şirketin yeni kullanıcı profili düzenlerini test ettiğini duyurdu. Blog…