Robotik

Yapay Böcek Gözler

0

İnsanlarda ve diğer birçok hayvan gözlerinde olduğu gibi tek mercek; keskin görüntüler yaratabilir. Ancak böceklerin ve kabukluların bileşik gözleri; çevresel görüş, ışık hassasiyeti ve hareket algılama söz konusu olduğunda ayrı bir öneme sahiptir.

Yeni bir çalışmada; diğer uygulamaların yanı sıra otonom araçlara ve robotlara bakış açısı kazandırmak için yapay bileşik gözler geliştiriliyor. Bu çalışma; basit, düşük maliyetli bir yaklaşım kullanarak, biyo-esintili yapay bileşik gözlerin hazırlanmasını anlatmaktadır.

Bileşik gözler; her biri bir mercek, kornea ve fotoreseptör hücrelerinden oluşan, ommatidia adı verilen küçük, bağımsız, tekrar eden görsel alıcılardan oluşur. Bazı böceklerin göz başına binlerce birimi vardır; ommatidiaya sahip canlılar bu şekilde görsel çözünürlüğü arttırmıştır. Laboratuvarda yapay bileşik gözler yaratma girişimleri genellikle maliyetle sınırlıdır, büyük olma eğilimindedir ve bazen sadece ommatidia ve doğal bileşik gözlerin tipik nanoyapılarının bir kısmını içerir. Bazı gruplar toplu olarak yapay böcek gözleri üretmek için lazerler ve nanoteknoloji kullanıyor. Ancak yapılar tekdüzelikten yoksun olma eğilimindedir ve genellikle görüşü bozan çarpıklığa sahiptir. Wenjun Wang ve ekibi, yapay böcek gözlerini geliştirilmiş görsel özelliklerle yapmak için, yapısal homojenliği arttırılmış yeni bir strateji geliştirdiler.

İlk adım olarak, araştırmacılar; alt katmana odaklanan çift katmanlı bir akrilik camdan lazer yansıttı. Lazer, alt katın şişmesine ve dışbükey bir kubbe şekli oluşturmasına neden oldu. Araştırmacılar; yapay gözü oluşturmak için kavisli bir yapı boyunca bükülebilecek bu küçük merceklerden oluşan bir dizi yarattı. Daha sonra, birkaç adımda dışbükey cam kubbelerin üzerine, yaklaştırıldığında tüylü bir halıya benzeyen nanoyapılar geliştirdiler.

Nanoyapılar, bu oluşumlarıyla mikroplara uygulanacak arzu edilen yansıma önleyici ve su itici özelliklere de sahiptir.

Spread the love

Optik Güvenlik İçin Holografik Renkli Baskı

Previous article

Google Asistan’ın Yeni Tercüman Modu

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up