Arizona Üniversitesi, Novamex’in yan kuruluşu MexiAloe Laboratorios, S.A. de C.V.’ye yeni, cilde nüfuz edici olmayan bir güneş kremi lisansı aldı.

Yeni formül, güneş kremi cildin içine sızmayı engelleyecek şekilde oksibenzona ile bağlar.

UA’nın kimya, biyokimya ve malzeme bilimi mühendislerinden profesör Douglas Loy, UA lisansüstü öğrencisi Stephanie Tolbert ile bu formülasyonu geliştirdi.

Oksibenzonun cilde emilmesini engellemek, morötesi ışığı filtreleyen ve birçok ticari topikal güneş koruyucusunda kullanılan bileşiğin kullanımı konusunda halkın endişesini gidermeye yardımcı olur.

Amerikan Dermatoloji Derneği, oksibenzonun güvenli olduğunu söylüyor. Ancak kullanıcı cildi tarafından emildiğinde etkileri konusunda halkın bir takım endişeleri var.

“Stephanie cilde nüfuz etmeyecek güneş kremi önererek kozmetik alanına bir ürün kazandırmak istedi. Ancak güneş kreminin daha uzun süreli kullanılması tehlikeli olabilir, dedi.

Güneş koruyucuları, UV ışığını bloke eden molekülleri alırlar. Endüstrinin “inciler” olarak adlandırdığı mikroskopik kapsüllerde bulundururlar. Bu inciler bozulur ve içerdikleri kimyasallar daha da ışığa duyarlı hale gelir. Daha sonra ciltte dökülür.

Loy ve Tolbert bu ürünün ortaya çıkış nedenini, doğal bir ürün alıp, rahatsız edici kimyasalların doğal olarak oluşan toksik olmayan alternatiflerle en aza indirgenmesi ve aynı UV korumaya ulaşmak olarak açıkladı.

Kimyasal bağların gücünden yararlanarak yeni formülasyon incileri güneş kremi bileşenlerine bağlar ve böylece parçalanmazlar.

Buluşun bilimsel olmasının yanısıra TLA’nın Varlık Geliştirme Programı, buluşu temel araştırmanın ötesinde geliştirmeye yönelik fonlar sağlamıştır.

Ayrıca, UA buluşlarını pazarlamaya yardımcı olmak için tavsiyelerini gönüllü olarak deneyimli girişimci ve iş adamlarından oluşan bir grup olan TLA’nın Ticarileştirme Ortakları devreye girdi. Stratejik yönlendirmesine yardımcı oldu.

Novamex CEO’su Luis Fernandez, “Kişisel bakım tüketicileri, sağlık, çevresel sürdürülebilirlik ve doğal maddeler arasındaki noktaları birleştiriyor ve bu eğilim doğal kişisel bakım kategorisinin geleceğini şekillendiriyor. UA’daki bu lisanslı patentlerle tüketicilerimize artık doğal ve fonksiyonel güneşten koruyucular arayan çok daha yenilikçi çözümler sunmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…