wired

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan bu cihaz kullanıcının epileptik nöbet geçirdiğini tespit etmek için ter seviyelerindeki ince değişiklikleri izler. Ancak henüz bir sonraki adımda yer alan bir sonraki kriz zamanını tahmin etmek aşaması gerçekleşmedi.

Yıllardır Patti Long, asker gazilere ücretsiz olarak hizmet veren bir klinikte elektif cerrahi operasyonları yapan bir cerrahi hemşire olarak çalıştı. Her prosedür titiz bir şekilde hassastı. Uzun bir süre boyunca saç köklerinin bir alıcıya nakledilmesinden önce bir defada koparılması ve savaşta geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar görmüş olan foliküllerin yerini alması ile uğraştı.

Beş yıl önce (48 yaşında) Long, cerrahi kariyerini kısaltmak zorunda kaldığını öğrendi. Yaşlandıkça, epileptik nöbetler kötüleşti ve daha tahmin edilemez hale geldi. Long, bu durum için “Birinin hayatımdaki kapıyı çarpması gibiydi” diyor. Bir nöbet geçirmesi durumunda onunla birlikte kalacak bir destek köpeği vardı, ama bunun dışında büyük ölçüde kendi başınaydı.

Ama sonra Long, Embrace adlı deneysel bir akıllı saat hakkında bilgilendirildi. Medikal bir cihaza benzemeyen aynı zamanda medikal dereceli giyilebilir bir cihaz olan olan Embrace‘in tek renkli saat yüzü ve değiştirilebilir kayışları, potansiyel bir cankurtarandan ziyade bir moda tasarımını andırıyordu.

Saat ter seviyelerindeki ince değişiklikleri ölçerek, onu giyen kişinin epileptik nöbet geçirdiğini algılayabiliyor. Cihaz tetiklendiğinde, ön yüzü kırmızı renk oluyor ve aday göstericilere otomatik bir mesaj ve telefon çağrısı gönderiyor.

Long, kalbi durdurabilecek nöbetleri tetikleyen bir epilepsi biçimine sahip olduğundan, nöbet geçirdiğin anda yardım alması önemlidir.

ABD’de FDA tarafından Şubat ayı başlarında tıbbi cihaz olarak onaylanan ilk akıllı saat olan giyilebilir cihaz, cildin elektrodermal aktivitesini ölçerek çalışır. Embrace, bir tonik-klonik nöbetin başlangıcı ile ilişkili terlemenin neden olduğu cildin artan iletkenliğini alır. Gömülü ivmeölçerler, jiroskoplar, hastanın düşme gibi ani hareketler yapıp yapmadığını cihaza bildirir. Bir termometre cilt sıcaklığında uzun süreli değişiklikleri tespit eder.

Embrace‘den önce, epilepsi hastalarının kendi evlerinde nöbetlerini güvenli bir şekilde takip etmeleri için hiçbir yol yoktu. Empatica‘nın kurucu ortağı ve CEO’su Matteo Lai, “Hastanelerin dışında, doktorlar hastaların kendi raporlarına güveniyor. Bu nöbetlerin çoğu tamamen kayıtsız kalıyor. Çünkü kişi nörologlarını ziyaret ettiğinde, kaç nöbet geçirdiğini veya nöbetlerin zamanını unutabilirler.

Embrace giyilebilir, nöbetlerin yanı sıra uyku ve aktivite seviyelerini takip eden bir uygulama. Böylece, kullanıcılar ve nörologları tetikleyicileri veya kalıpları tanımlamaya başlayabilirler.

Lai, “Hastaların nöbet geçirirken davranışları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını istiyoruz” diyor. Her ay Long, Embrace raporlarını nöroloğuyla paylaşıyor ve FDA onayının artık sonuçlara daha fazla ağırlık kattığını söylüyor.

Cihaz için yapılan klinik çalışmalarda, epilepsi tanısı konan 135 hasta, bir E-mail cihazının yanı sıra bir Embrace smartwatch taktıkları kliniklerin izlendiği kliniklere başvurdu. 6,530 saatten fazla izlemede, Embrace saatler, tonik-klonik nöbetlerin yüzde 100’ünü tespit etti. Video-EEG cihazlarıyla tam olarak aynı oranda, ki bu sadece hastanın hastaneye yatırılması durumunda uzun süreli izleme için kullanılabilir.

2016 yılında Empatica‘nın ilk lansmanından bu yana, 2014’ün sonlarında bir kitle fonlaması kampanyasında 780.000 doların üzerinde yükselen Lai, cihazı rafine etmek için klinik denemelerde kayıtlı kullanıcıların verilerini kullanıyor.

Lai için asıl hedef, bir nöbetin ne zaman olacağını tahmin edebilecek bir cihaz inşa etmektir. Bazı kullanıcılar için yüksek stres düzeylerinin bir nöbet geçirme olasılığını daha fazla arttırması da olasıdır. Diğerleri için, uyku eksikliği bir tetikleyici olabilir. Zamanla, Lai, kullanıcının fizyolojisi hakkında bilgi edinebilen ve bu kişiyi daha yüksek bir nöbet riskiyle karşı karşıya bırakan aygıtın gelecekteki sürümlerini görmek istiyor.

Birkaç hafta boyunca bir nöbet sırasında kendini kesen ve birkaç dikiş atılmış olan Long “Eğer nöbet geçirdiğim zamanın saatini tahmin edebilecek olsaydım, yaralanmadan önce yere yatabilir, daha az yaralanabilirdim.” diyor. Nöbetleri öngörebildiği ve uyarı gönderebileceği bir akıllı saat takabilseydi, cerrahi hemşirelik işine devam edebileceğini söylüyor.

Nöbet tahminlerini keşfetmenin yanı sıra, Lai diğer koşulların yönetilmesine yardımcı olmak için elektrodermal aktivite sensörlerinide kullanmaya çalışıyor. Bir kişinin stres cevabını algılamak, otistik spektrum bozuklukları olan insanlar için özellikle yararlı olabilir.

Çünkü, stres seviyeleri çok yüksek olduğunda insanları uyarmak mümkün olabilir. Ayrıca, giyilebilir akıllı sistemlerin depresyon hastalarının durumlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olup olmadığını araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …

Bir Gömleğe Dokunan Sensörler Hayati Belirtileri İzleyebilir

MIT araştırmacıları, elektronik sensörleri esnek kumaşlara dahil etmenin, sıcaklık, solunum ve kalp…