Astronomi ve Uzay

Yüksek Kütle İkili Yıldız Oluşumu İlk Kez Gözlemlendi

0

Gökbilimciler şimdiye kadar ölçülen en yakın yüksek kütleli genç yıldız nesnelerini içeren, ikili yıldız sistemi keşfettiler. Bu da araştırmacılara, yüksek kütle ikili yıldız oluşumu teorilerini test etmek için değerli bir “laboratuvar” sağladı.

Leeds Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir ekip, büyük genç yıldız PDS 27 ile yörüngesel yıldız arkadaşı arasındaki mesafeyi yalnızca 30 astronomik birim veya 4.5 milyar km olarak belirledi. Bu kabaca, Güneş ve Neptün arasındaki mesafedir.

Leeds, Fizik ve Astronomi Okulu’ndan Araştırmacı Dr. Evgenia Koumpia: “Bu çok heyecan verici bir keşif; devasa ikilileri, oluşumlarının ilk aşamalarında gözlemleyip, simüle edebildik. PDS 27 ve beraberinde şimdiye dek çıkarılmış en yakın, en büyük genç yıldız nesnelerini bulduk.”

Ekip, çalışmalarının bir parçası olarak, PDS 37 olarak adlandırılan başka bir büyük yıldız için bir eşlik objesi tanımladı. Analiz sonucunda; PDS 37 ile arkadaşı (yıldız) arasındaki mesafe, Güneş ile Pluto arasındaki mesafeyle karşılaştırıldığında, 42-54 astronomik birim arasında olduğu ortaya çıkarıldı.

Koumpia: “Bu ikili sistemlerin nasıl oluştuğu, birkaç teorinin ortaya konduğu tartışmalı bir sorundur. İkililerin ilk aşamalarında gözlemsel çalışmaları, oluşum teorilerini doğrulamak için çok önemlidir. PDS 27 ve PDS 37, yüksek kütleli ikili dosyaların oluşumuyla ilgili teorileri bilgilendirmeye ve test etmeye yardımcı olabilecek nadir ve önemli laboratuvarlardır.”

2MASS gözlemleri (arka plan görüntüsü), 2003 yılında PDS 27’nin muazzam genç doğasını belirten yüksek oranda kızıllaşmış bir kaynak ortaya çıkardı./University of Leeds

Dr. Koumpia, PDS 27’nin Güneş’ten en az 10 kat daha büyük olduğunu ve yaklaşık 8.000 ışık yılı uzaklıkta olduğunu söyledi. PDS 27 ve PDS 37 için yıldız arkadaşlarının varlığını belirlemek amacıyla, ekip; Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskop İnterferometresi (VLTI) üzerindeki PIONIER cihazı tarafından sağlanan en yüksek uzamsal çözünürlüğü kullandı. Bu cihaz, her biri 8.2 metre genişliğinde olan dört teleskoptan gelen ışık huzmelerini birleştiriyor ve 130 m çapında tek bir teleskobu taklit ediyor. Ortaya çıkan yüksek uzamsal çözme gücü, birbirlerine olan yakınlıklarına rağmen, bu kadar yakın ikili sistemleri çözmelerini sağladı.

Dört adet VLT Ünite Teleskobu tek olarak çalışıyor. /Leeds Üniversitesi

Leeds, Fizik ve Astronomi Okulu’ndan Araştırmacı Profesör Rene Oudmaijer: “Büyük yıldızlar kozmik çevreleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yıldız rüzgarları, enerjileri ve ürettikleri süpernova patlamaları, diğer yıldızların ve galaksilerin oluşumunu etkileyebilir. Büyük genç ikili yıldızların keşfi, bu yıldız nesneler hakkında sahip olduğumuz soruların çoğuna cevap verebilmek için çok önemli bir yere sahiptir. Bu keşifler ancak VLTI’daki PIONIER aracı tarafından sağlanan mükemmel çözüm gücü sayesinde mümkün oldu.”

Spread the love

Yarı İletkenler Birbirine Yapışınca, Kuantum Malzemeye Dönüşüyor

Previous article

İmplante Edilebilir Cihaz, Vücut İçindeki Oksijen Seviyesini Ölçebilir

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up