Arkeoloji

500 Milyon Yıl Öncesinden Bir Haber: Büyük Fosil Keşfi

0

Bilim insanları, Çin’deki bir nehir kıyısında binlerce fosilin yer aldığı “çarpıcı” bir mağarayı buldular.
Fosillerin yaklaşık 518 milyon yıllık olduğu ve özellikle sıra dışı oldukları tahmin edilmektedir. Çünkü derileri, gözleri ve iç organları da dahil olmak üzere birçok canlıların yumuşak vücut dokuları “mükemmel” bir şekilde korunmuş.

Paleontologlar; bu “akıllara durgunluk veren” keşifte özellikle fosillerin yarısından fazlasının daha önce hiç keşfedilmemiş türler olduğunu belirttiler.

Qingjiang biyotası* olarak bilinen bu fosiller, Hubei eyaletindeki Danshui Nehri yakınında toplandı. Çalışmada 20.000’den fazla örnek toplandı. Bugüne kadar solucanlar, denizanası, deniz anemonları ve algler de dahil olmak üzere toplam 4.351 analiz yapıldı.

BBC

Çin Kuzeybatı Üniversitesi’nden Prof Xingliang Zhang’e göre, çalışma “fosillerin erken dönemlerinin araştırılmasında çok önemli bir kaynak” olacak.

Jeolog Prof. Robert Gaines: “Keşif özellikle dikkat çekicidir. Çünkü canlıların çoğunluğu normalde fosilleşme şansı olmayan solucanlar gibi yumuşak gövdeli organizmalardır.”
Fosillerin çoğu; kemikler gibi sert maddelerin çürümesi ve ayrışması daha az olası olduğundan, sert gövdeli hayvanlardan olma eğilimindedir.

Prof Zhang, Qingjiang biyotasının, yumuşak dokuların çok iyi korunabilmesi için bir fırtına sonucu hızlı bir şekilde tortuya gömülmesi gerektiğini belirtti.

BBC

Bilim insanları bu keşif karşısında şaşkınlık ve heyecan duydular:

Prof Gaines: ” Şimdiye dek gördüğüm hiçbir şeye benzemeyen, çok zengin ve form çeşitliliği olan çarpıcı bir şey…”

Çalışmada bulunmayan Paleontolog Prof Allison Daley: “İlk kez denizanasının korunmasını görüyoruz. Bugün denizanasını düşündüğünüz zaman, çok yumuşak gövdeli, çok hassas, ancak bu alanda inanılmaz derecede iyi korunmuş olduğunu görüyorsunuz.”

BBC

Araştırma ekibi şimdi kalan örnekleri belgeliyor ve eski yerel ekosistem ve fosilleşme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için bölgede daha fazla kazı yapıyor. Fosiller, 541 milyon yıl önce başlayan ve dünyadaki hayvan çeşitliliğinde hızlı bir artış gösteren Kambriyen dönemine aittir.

Prof Gaines: “Bugün biyotik çeşitlilik tükenme oranlarının keskin bir şekilde arttığına dair göstergeler olmasına rağmen, aldığımız bu ilgi çekici haber umut oluyor.

Yine de, başlıca hayvan soylarının çoğu, yaşam tarihinde tekil bir etkinlikte kurulmuştu, Kambriyen Patlaması**, daha önce veya sonrasında hiç görülmemiş bir şey. Bize ayrıca tüm canlı hayvanlarla derin akrabalıklarımızı hatırlatıyor.”

* Biyota: Belirli bir bölgede yada çevrede bulunan bitki ve hayvan yaşamının bütünü.
**Kambriyen Patlaması: Kambriyen dönemin başlangıcında (yaklaşık 542 milyon yıl önce) Dünya’daki canlı çeşitliliğinde yaşanmış ani artıştır.

Spread the love

Yeni Teknik; Veri ve AI Kullanarak, Pillerin Kullanım Ömrünü Öngörebiliyor

Previous article

Kuantum Boşluğunu Dinlemek

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up