Adam Politzer

Adam Politzer, 1835 Ekim’inde, Macaristan olarak bilinen Alberti’de doğdu. Kecskenet’te okula gitti ve lise sertifikasını Pest’te aldı. Viyana’da tıp okudu ve 1859’da doktor oldu. Diğerlerinin yanı sıra Kari von Rokitansky, Joseph Hyrtl, Johann von Oppoltzer ve Joseph Skoda tarafından talimat verdi. Bu süre zarfında laboratuvarlar; klinik ve histolojik analizler için vazgeçilmez hale geldi. Ayrıca, patolojik süreçlerin sebepleri üzerine araştırma yapılan yerlerdi. Bu tıbbi reformun gerçekleştirilmesi, tanı prosedürlerini fizyoloji ve patolojiye dayalı nedensel teoriler ile ilişkilendirildi. Adam Politzer; bu laboratuvar ilacından büyük ölçüde etkilendi ve en büyük Avrupa bilim insanlarıyla çalışma fırsatı buldu. Viyana’da Kari Ludwig ve Würzburg’da Heinrich Müller rehberliğinde fizyoloji öğrendi. Kulağın iç kaslarının sinir temini ve timpanik kavitede basınç modifikasyonunun, kulak labirentinin iç kısmındaki basınç üzerindeki etkisi üzerine yaptığı ilk çalışma 1861’de yayınlanmıştır. Aynı yıl Würzburg’da Albert Kölliker ile labirentin mikroskobik incelemesine başladı ve Anton von Troeltsch ile çalıştı. İşitsel fizyoloji bilgisini geliştirmek için Heidelberg’de Hermann von Helmholtz ve Paris’te öğrencisi Rudolf Körni ile çalışmaya devam etti. Paris’teki çalışmaları, Fransa Koleji’nden Claude Bernard ve Paris Sağır ve Dumb Enstitüsü Prospere Meniere ile yaptığı temaslarla tamamlandı. Daha sonra, Josef Toynbee’den modern kulak ameliyatı tekniklerini öğrenmek için Londra’ya gitti.

1861’de Viyana’ya döndüğünde, Oppoltzer’in desteğiyle ilk otoloji öğretmeni (Doçent) oldu. 1864 yılında Anton von Troeltsch ve Hermann Schwartze ile birlikte Archiv für Ohrenheilkunde’yi yarattı. Bu, sadece kulağın patolojik koşullarını kapsayan ilk dergi oldu. İlk baskı Würzburg’da Stahel tarafından basıldı. Dördüncü ve sonraki basımlar Vogel tarafından Leipzig’te basıldı. 1871’de Politzer, Viyana’daki Otoloji Kliniğinde profesör oldu ve daha sonra 1873’te Josef Gruber ile yöneticilik görevini üstlendi. Böylelikle bu kuruluş; dünyada sadece otoloji ile uğraşan ilk kuruluş oldu. Klinik, kadınlarla erkekler arasında bölünmüş yaklaşık 20 yataktan oluşuyordu.

1876’da Politzer, Philadelphia’daki Centennial Exposition’a katıldı. Burada hem normal hem de patolojik durumları gösteren disseke temporal kemikler ve kulak mantarı koleksiyonunu sundu. 1894’te Politzer; Otoloji Profesörü oldu. 1895 yılında Josef Gruber ve Viktor Urbantschitsch şirketlerinde Avusturya Otoloji Derneği’ni kurdu. 1902’de İmparator Franz Josef (Hofrat) mahkemesine danışmanlık yaptı. 1907’de emekli oldu. Boş zamanını otoloji tarihini yazarak geçirdi. 10 Ağustos 1920’de 85 yaşında aniden öldü.

Politzer, bir hekim, araştırmacı, öğretmen ve yazar olarak niteliklerini birleştirmeyi başaran bir adamdı. O bir yetenek sanatçısıydı. Çizim, kulak model ve kalıp yapımında mükemmeldi. Çok iyi bir sanat bilgisine sahipti ve yıllar geçtikçe sayısız sanat eseri topladı. Vasiyeti üzerine kütüphanesinin büyük bir bölümünü Viyana Üniversitesi’ne, hazırlıkları ve anatomik modellerinin çoğunu Viyana Anatomi ve Patoloji Müzesi’ne bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cumhuriyet Dönemi’nden Günümüze Türk Bilim İnsanları

Kurtuluş Savaşı sonrası ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte; sadece yetersiz bir üniversite…

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

DR. MURAT DİGİÇAYLIOĞLU

Ülkemizin sayılı dehalarından olan DR. Murat DİGİÇAYLIOĞLU, 1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk…

Irene Joliot-Curie

Marie Curie ve Pierre Curie’ nin kızı olan Irene Joliot, 12 Eylül…