Londra merkezli bir girişim, geleceği inşa etme biçimimizi değiştirmek için günümüzün teknolojilerini bir araya getirdi. Endüstriyel robotları 3D baskı tabancaları ve yapay zeka algoritmaları ile güçlendiren Ai Build; hatalarını görebilen, onları düzelten ve hatta öğrenen makineleri inşa etti.

ai build wants to change the way we future

CEO ve kurucu Dağhan Çam mimarlık okuduğunda, küçük ölçekli imalat ile büyük ölçekli inşaat arasındaki bağlantıyı koparmıştı. Çam bir süre önce Londra’da düzenlenen bir konferansta açıkladı: “Bir taraftan tamamen otomatik bir üretim hattına sahibiz. Öte yandan tamamen insan emeğine bağımlıyız.” Çam, daha etkili baskı teknolojilerinin ortaya çıkışı ile, daha iyi bir yolun olması gerektiğini düşündü.

ai build wants to change the way we future

Çam: “Ne kadar karmaşık olursa olsun, dizaynın sınırlarını zorlamak istedik.”

3D baskı, imalatın geleceği olarak görülebilir fakat pahalı, zaman alıcı ve ölçeklenebilir olmayan bir çaba gerektiriyor. Küçük nesneleri basmak için yeterince basit. Ancak, daha büyük nesneler, genellikle karmaşık olabilir. Tam olarak 3D baskılı uçaklar, ofis alanları veya sanat yapıtlarına baktığınızda, bir bütün olarak değil de, bir bulmaca gibi, bir araya getirilen birçok küçük parça olarak yazdırılabilir.

Çam ve ekibi baskı sürecini büyütmek için, köpük silahlarını KUKA robot kollarına sardı ve karmaşık yapıları yazdırmaları için programladı. Maliyetleri düşürmek ve inşaatı hızlandırmak için, standart katmanlı tasarımı, küçük fanlar ile aynı anda soğutuldu ve sertleştiren filamentleri açılarla oluşan bir kafes işi tasarımıyla birleştirdiler. Bu, güçlü ve verimli yapıları hala desteklerken çok daha az malzeme kullanmalarına izin verdi.

Ama yine de yavaştı. Üretim, hata için az yer bırakıyor; bu yüzden filamenti tam ve eşit bir şekilde dışarı attılar, sonra kurumasını beklediler. Ai Build, daha hızlı ve daha ucuza yazdırmak isterse, yapısal kusurlar veya robotikteki temel bir kusurun üstesinden gelinmesi gerekebilir.

“Bizim robotlarımız kördü,” dedi Çam. “Talimatları bir bilgisayardan alıyor ve körü körüne uygulamaya koyuyorlar. Herhangi bir sorun varsa fark etmiyorlar ve adapte olamıyorlar. ”

3dp_4

Bu sorunu çözmek için Çam ve ekibi kameraları robotlarına bağladı ve yapıları basılmış haliyle analiz etmek için makine görme algoritmalarını kullandı. Çam, “Fiziksel çevre ve dijital ortam arasında bir geribildirim döngüsü oluşturmak hedefimizdi.” dedi.

Yeni göz ile robot kolu, kusurları algılayabilir ve onları sonraki aşamalarda da telafi edebilir. Böylelikle sonuçlar hızla basılmış oldu.

ai build wants to change the way we future

“Amaç, fiziksel çevre ile dijital ortam arasında bir geribildirim döngüsü oluşturmaktı.”

Ancak başlangıçta ölçek sınırı var. Amsterdam’daki GPU Teknoloji Konferansı’nda, ünlü firma Arup Engineers ile ortak olarak tasarlanmış beş metre genişliğinde, beş metre derinliğinde, dört buçuk metre yüksekliğinde bir yapı öne çıkardılar. Labirent’i inşa eden efsanevi zanaatkârlardan sonra “Daedalus Köşkü” olarak adlandırılan 350 kiloluk köşk, 48 ayrı parçadan oluşuyor. Etkileyici boyutlarına rağmen, yazdırması sadece on beş günde ve inşası da yarım günde bitti. Şirkete, saat başına yaklaşık 100 dolar olarak düşünüldüğünde, bu boyuttaki bir nesne 35.600 dolardan biraz daha fazlasına mal olacaktı.

ai build wants to change the way we future

Çam, “Malzemenin etkin bir şekilde kullanılması ve üretim süresinin en aza indirgenmesi için sessiz bir yapıdaydı, bu nedenle tüm yapı son derece hafifti “dedi.

Proje, genç şirketin GPU üreticisi NVIDIA ve robot endüstrisi üreticisi KUKA ile ortak çalışmalarını sürdürdüğünü gördü.

 

Daedalus Pavilion sadece bir kavram kanıtıdır. Başlangıçta tasarımda belirgin bir ilgi varsa da, büyük ölçekli yapıyı beton döküm kalıpları gibi 3D baskılı yapılarla devrim yaratmaya odaklanmıştır.

ai build wants to change the way we future

 

Ai Build ayrıca, tüm akıllı cihazları tek bir yere entegre etmek için tasarlanan aiPort adlı fütüristik bir avize geliştirmeye başladı. Kullanıcılar, bir dizi jest veya kelime ile ampulü açabilir, klima santralini kapatabilir ve avize genelinde yayılmış, kamera ve mikrofon paneli sayesinde stereo seslerini değiştirebilirler. Tony Stark’ın Jarvis’i gibi. Çam, aiPort’un hala bir prototipe sahip olduğunu, şirketinin 3D baskı projesine eğilimi gösterdiği sırada arka brülörün üzerine yerleştirildiğini vurguluyor.

Günümüzün pek çok yeni kurulumu, yeni bir teknoloji kullanıyor ve onu eski bir endüstriye uyarlıyor. AI, finansmanın arka ucundan sağlık bakımının önüne kadar var oluyor. Kullandıkları teknolojiler kendi başına kesinlikle yenilikçi değil, birbirleriyle birlikte kullanıldığında inşaat sektöründe devrim yapma potansiyeline sahiptir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Einstein Fontu ile Yazılara Dahice Bir Dokunuş

Harald Geisler’ın, hayalini gerçeğe dönüştürmesi 6 yılını ve 100’den fazla karakter’ini aldı…

Müzik Sanatçılarının Tarzında Şarkı Sözü Üretmek İçin Geliştirilen Model

Kanada, Waterloo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, belirli müzik sanatçılarının tarzına uyan şarkı sözleri üretmek…

20 Bin Yıllık Eserlerde 21.YY Teknolojisi

Müzeler sadece tarihi yönü ile değil, sanal gerçeklik, akıllı cihaz uygulamaları ve…

Sanatta Geri Dönüşüm Kelebek Şeklini Aldı

Birisinin çöplüğünün başka birisinin hazinesi olabileceği söylenir. Günümüzde herkes, çevreyi korumak için…