Yazılım

Akıllı Çiftlikler ile Güneş Çiftliklerini Optimize Etmek

0

MIT ürünü Raptor Maps; güneş panellerinin bakımını geliştirmek için makine öğrenme yazılımı geliştirdi. Güneş enerji endüstrisi büyümektedir ancak hala bazı yetersizlikleri bulunmaktadır. Akıllı girişimciler bu yetersizlikleri iş fırsatı olarak görmekte ve çevrelerinde çözümler üretmeye çalışmaktadır.

Endüstrinin çığır açan büyümesinden kaynaklanan en büyük komplikasyonlardan biri; güneş enerji çiftliklerinin bakımıdır. Tarihsel olarak; teknisyenlerin sorunları tanımlamak için güneş pillerinin rastgele bölümleri üzerinde elektriksel testler yapmışlardır. Son yıllarda, termal kameralarla donatılmış dronların kullanımı veri toplama hızını arttırdı. Ancak teknisyenlerden; hiç bitmeyen bir yapılandırılmamış veri akışını yorumlamaları isteniyor.

Raptor Maps burada devreye giriyor. Şirketin yazılım görüntüleri dronlardan inceleniyor ve sorunları ayrı ayrı hücre seviyelerine kadar teşhis ediyor. Sistem aynı zamanda bulduğu her sorunla ilgili maliyetleri tahmin edebilir ve teknisyenlerin düzeltme değerinin ne olduğuna karar vermelerini sağlar.

Raptor Maps; dünyadaki milyonlarca panelin ürettiği enerjiye karşılık, 2018’de dünyanın güneş enerjisinin yüzde 1’ini işledi. Endüstri yükselme yörüngesini sürdürürken; büyüklüğü ve karmaşıklığı genişleyen güneş çiftlikleriyle, şirketin iş teklifi ancak bu büyümeyi sürdüren insanlar için daha çekici hale geliyor.

Sistemi kullanan insanların çoğunun; bunu gerçek çiftlikler yerine güneş çiftliklerinin termal görüntülerine uyguladıklarını buldular.

Obropta: “Güneş enerjisi; çiftçiliğe benzer. Açık, 2 Boyutlu ve geniş bir alana yayılmış durumdadır. Güneş üzerindeki termal görüntülerde bir anormallik gördüğünüzde; bu genellikle elektrikle ilgili bir sorun veya mekanik bir sorun anlamına gelir. Tarımdaki kadar tahmine yer bırakmaz. Bu yüzden en iyi kullanım durumunun güneş olduğuna karar verdik.”

Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisinin 2050 yılına kadar dünyanın en büyük elektrik kaynağı olabileceğini öne sürdü. Raptor Maps; veri toplama standartlarını sunarak ve müşterilerin (veya şirketin ortak olduğu birçok dron operatörünün) kullanıma hazır donanım kullanmasına izin vererek sektörde başarı sağladı. Veriler şirkete gönderildikten sonra, sistem her güneş çiftliğinin ayrıntılı bir haritasını çıkarır ve bulduğu sorunları tespit eder.

Bu model; Raptor Maps’in yazılımı ağır yük kaldırırken yalın kalmasına izin veriyor. Aslında, şirketin mevcut operasyonları insanlardan daha fazla sunucu içeriyor.

Küçük operasyon, güneş enerjisi endüstrisinde kendisi için zorlu bir alan oluşturan bir şirkete inanıyor. Geçen yıl, Raptor Maps, altı farklı kıtada müşterilerden 4 gigawatt veri işledi. Bu yaklaşık 3 milyon evi beslemek için yeterli bir enerjidir.

Ekip; çok uluslu enerji şirketi Enel Green Power ile birlikte, dron üzerindeki grafiksel işlem birimlerini kullanarak, gerçek zamanlı bilgi üretmek için yazılımını almaya çalışıyor. Sonuçta, Raptor Maps’in topladığı veriler; güneş enerjisi sektöründeki belirsizliği ortadan kaldırıyor. Yatırımcılar, operatörler ve aralarındaki herkes için daha cazip bir alan oluşturuyor.

Spread the love

Akıllı, Kendi Kendine Çalışan Diz İmplantları

Previous article

Sindirilebilir, Genişleyen Hap, Mideyi Bir Aya Kadar Takip Ediyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up