Akıllı Sistemler

Aynı Anda Sağlıkla İlgili Altı Biyolojik İşaretleyiciyi, Ter Analizi Yaparak, Ölçen Bir Yama

0

Çin Tsinghua Üniversitesi ve Kuzeybatı Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi; terle analiz yaparak sağlıkla ilgili altı biyolojik belirleyiciyi ölçmek için kullanılabilecek bir yama geliştirdi. Science Advances dergisinde yayınlanan makalelerinde, ekip; yamayı ve test edildiğinde ne kadar iyi çalıştığını açıklamaktadır.

Araştırmacıların belirttiği gibi, biyometrik sağlıkla ilgili belirteçleri ölçebilen giyilebilir cihazlar; bu belirteçleri ölçmek için kullanılan standart tekniklere göre faydalar sağlamaktadır. Sadece invaziv değiller, gerçek zamanlı olarak da kullanılabilirler. Halen, hastalardaki glikoz veya ürik asit seviyeleri gibi sağlık belirteçleri hakkında bilgi edinmek için, kan alınmalı ve yüksek vasıflı kişilerin araştırdığı ve daha sonra sonuçları iade ettiği bir laboratuvara gönderilmelidir. Bu tür sorunlar nedeniyle, birçok araştırmacı; süreci, gerçek zamana daha yakın hale getirmenin yollarını arıyor. Bu yeni çabada, Çin’deki araştırmacılar; her iki sorunu da çözen bir yama yarattığını iddia ediyor.

Yeni yama; sensörlerin dokuma grafit-ipek kumaşa gömülmesiyle yapıldı. İletkenlik; azot atomları ile katkılı grafit kullanılarak geliştirilmiştir. Elde edilen elektrokimyasal yama daha sonra koldaki cilde uygulanabilir ve terden; glikoz, askorbik asit, laktat, potasyum, sodyum iyonları ve ürik asit seviyeleri için veri toplamak için kullanılabilir. Yamanın da esnek olduğunu ve cildinize uyum sağladığını bildirdiler.

İnsan vücudunda gerçek zamanlı ter analizi. : Tsinghua Üniversitesi/TechXplore

Araştırmacılar, ter okumak için kullanılan sensörlerin; floresan yöntemleri veya elektrokimyasal işlemler kullanarak renk aralığını ölçen cihazları içerdiğini belirtmektedir. Kullandıkları sensörler, oksidasyon sırasında ortaya çıkan akım miktarını izleyerek asitleri ölçebilir. Laktat ve glukoz gibi malzemeler; enzimatik redoks işlemi sırasında oluşturulan hidrojen peroksit miktarı incelenerek ölçülebilir. Sonunda, iyon seçici membranlı sensörler kullanılarak potasyum ve sodyum iyonları ölçüldü.

Araştırmacılar, yamalarını egzersiz bisikletinde pedal çeviren beş sağlıklı genç yetişkin gönüllünün kollarına uygulayarak test ettiler. Sonuçlar bir akıllı telefona gönderildi. Yamanın altı biyobelirteçin hepsinin eş zamanlı ölçümlerini bir egzersiz seansı boyunca yüksek hassasiyetle sağlayabildiğini bildirdiler.

Spread the love

İnsan Kalp Hücreleri Davranışlarının; Uzay Uçuşu Sırasında ve Dünya’daki Değişimi

Previous article

Matbaada Üretilen Büyük Ölçekli Entegre Devreler

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up