Farklı esnek yüzeylerde sensör dizisi./ Tsinghua Üniversitesi/TechXplore

Çin Tsinghua Üniversitesi ve Kuzeybatı Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi; terle analiz yaparak sağlıkla ilgili altı biyolojik belirleyiciyi ölçmek için kullanılabilecek bir yama geliştirdi. Science Advances dergisinde yayınlanan makalelerinde, ekip; yamayı ve test edildiğinde ne kadar iyi çalıştığını açıklamaktadır.

Araştırmacıların belirttiği gibi, biyometrik sağlıkla ilgili belirteçleri ölçebilen giyilebilir cihazlar; bu belirteçleri ölçmek için kullanılan standart tekniklere göre faydalar sağlamaktadır. Sadece invaziv değiller, gerçek zamanlı olarak da kullanılabilirler. Halen, hastalardaki glikoz veya ürik asit seviyeleri gibi sağlık belirteçleri hakkında bilgi edinmek için, kan alınmalı ve yüksek vasıflı kişilerin araştırdığı ve daha sonra sonuçları iade ettiği bir laboratuvara gönderilmelidir. Bu tür sorunlar nedeniyle, birçok araştırmacı; süreci, gerçek zamana daha yakın hale getirmenin yollarını arıyor. Bu yeni çabada, Çin’deki araştırmacılar; her iki sorunu da çözen bir yama yarattığını iddia ediyor.

Yeni yama; sensörlerin dokuma grafit-ipek kumaşa gömülmesiyle yapıldı. İletkenlik; azot atomları ile katkılı grafit kullanılarak geliştirilmiştir. Elde edilen elektrokimyasal yama daha sonra koldaki cilde uygulanabilir ve terden; glikoz, askorbik asit, laktat, potasyum, sodyum iyonları ve ürik asit seviyeleri için veri toplamak için kullanılabilir. Yamanın da esnek olduğunu ve cildinize uyum sağladığını bildirdiler.

İnsan vücudunda gerçek zamanlı ter analizi. : Tsinghua Üniversitesi/TechXplore

Araştırmacılar, ter okumak için kullanılan sensörlerin; floresan yöntemleri veya elektrokimyasal işlemler kullanarak renk aralığını ölçen cihazları içerdiğini belirtmektedir. Kullandıkları sensörler, oksidasyon sırasında ortaya çıkan akım miktarını izleyerek asitleri ölçebilir. Laktat ve glukoz gibi malzemeler; enzimatik redoks işlemi sırasında oluşturulan hidrojen peroksit miktarı incelenerek ölçülebilir. Sonunda, iyon seçici membranlı sensörler kullanılarak potasyum ve sodyum iyonları ölçüldü.

Araştırmacılar, yamalarını egzersiz bisikletinde pedal çeviren beş sağlıklı genç yetişkin gönüllünün kollarına uygulayarak test ettiler. Sonuçlar bir akıllı telefona gönderildi. Yamanın altı biyobelirteçin hepsinin eş zamanlı ölçümlerini bir egzersiz seansı boyunca yüksek hassasiyetle sağlayabildiğini bildirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …