UC Davis araştırmacıları; hızlı MRG kullanarak, kadın ve erkeklerin sol ve sağ bileklerini taradı. El bileği kemik hareketinin bilgisayar modellerini oluşturmak için, verileri kullandı. Veriler, karpal tünel sendromu gibi bilek yaralanmalarının anlaşılmasına yardımcı olabilir. /Brent Foster ve Abhijit Chaudhari, UC Davis

Bileklerimizi sürekli kullanıyoruz, ama nasıl çalışıyorlar? Daha önce yayınlanmış olan bir Biyomekanik Dergisi makalesinde araştırmacılar; bireylerin sağ ve sol bilekleri hakkında uzun zamandır bir varsayım ortaya koymuş, aynı zamanda erkeklerin ve kadınların bilekleri arasında farklılıklar bulmuşlardır. Çalışma; gelecekteki tedavileri bilgilendirmeye ve yönlendirmeye yardımcı olabilecektir.

UC Davis Biyomedikal Mühendisliği Lisansüstü Grubu Üyesi Brent Foster ve ekibi, 18 kişinin her iki bileğini; (dokuz erkek ve değişik yaştaki dokuz kadın) bilek yaralanması, hastalık veya ağrı öyküsü olmadan taradı. Araştırmacılar, bileklerin üç boyutlu görünümlerini harekete geçiren yenilikçi MRG (manyetik rezonans görüntüleme) tekniklerini kullanarak, bireylerin bileklerini ve eklem hareketlerini izlemek için taranırken bileklerini beş şekilde hareket ettirdi. Daha sonra, bilek hareketlerinin sağlam modellerini üretmek için görüntüleri analiz ederek, gelişmiş matematik teknikleri kullandılar.

Bilekler Birbirini Yansıtıyor

Sonuçlar; bireyin sol ve sağ bilekleri benzer olsa da, cinsiyete bağlı bilek farklılıklarının olduğunu göstermiştir. Bilek tedavileri; bireylerin sol ve sağ bileklerinin birbirlerini yansıttığını varsayırken, bu varsayımı şimdiye kadar destekleyecek yeterli kanıt bulunamamıştır.

Araştırmacılar başlangıçta, erkek ve kadın gönüllüler arasında önemli bilek farkları olmayacağını varsaydılar. Ancak ölçümleri fikrini değiştirdi. Erkek ve kadın bilekleri arasındaki farkları ölçeklendirme konusunda literatür varken; bilek hareketi sırasında kemik yörüngelerinin cinsiyete göre değişip değişmediğini inceleyebiliyorlar.
Chaudhari, karpal tünel sendromu gibi el bileği durumlarının kadınları orantısız şekilde etkilediğini belirtti.

Araştırmacı Chaudhari: “Bilek kemikleri hareket sırasında neler yaptıkları hakkında tarihsel olarak birkaç teori ve onları desteklemek için bazı kadavra çalışmaları yapıldı. Bu teorilerden bazılarına dayanarak yapılan analiz; cinsiyet farklılıklarını göstermektedir, ancak diğerlerine dayanmamaktadır.”

Yeni hızlı MRG ve BT tarama teknikleri, araştırmacıların ilk defa hareketli bileklerini hareket halinde incelemelerine izin veriyor.

Foster, Chaudhari ve meslektaşları, bilek ağrısı ve osteoartrit ve karpal-tünel sendromu gibi rahatsızlıklar yaşayan insanlara yardım etme çabalarını sürdürmeyi dört gözle bekliyorlar.

Araştırmacılar şimdiye kadar sadece beş temel bilek hareketini tarayarak; bireyler arasında bilek varyasyonunun yüzde 91’inden fazlasını açıklayabildiler. Bilek rahatsızlıklarının tedavisinde bir fark yaratmak için bu yenilikçi MRG ve analiz yöntemlerini kullanmaya ve bu yöntemleri geliştirmeye devam edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…