phys

Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılar, tüm biyometri endüstrisini dönüştürebilen, büyük ölçekli 3D yüz tanıma yeteneğine sahip yeni bir sistem tasarladılar.

Model, daha doğru bir 3D yüz tanıma için herhangi bir organizasyon ya da devlet kurumu tarafından kullanılabilir. Geniş çaplı uygulamalara yol açabilir. Kişisel şifrelere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak güvenlik önlemlerini geliştirebilir.

Yüz tanıma, gözetim, güvenlik ve BT endüstrileri için hızla tercih edilen bir araç haline geliyor. Bilgisayar modellerinin bir kişinin gerçek olup olmadığının belirlenmesine dayanıyor.

Halihazırda, fotoğrafların 2D yüz tanıma yaygın olarak kullanılmakta ve görünüşte insan doğruluk düzeylerini aşmaktadır. Ancak daha gelişmiş 3D modelinin ele alabileceği birçok eksikliğe sahiptir.

2D yüz tanıma yazılımlarından farklı olarak, 3D modeller yüzü doku, ifade, poz ve ölçek değişikliklerini ele alma potansiyeline sahiptir. Ancak verilerin toplanması zordur.

UWA Bilgisayar Bilimi ve Yazılım Mühendisliği Bölümü’nün araştırma ekibi, 100.000’den fazla kişinin 3,1 milyon 3D taramasını analiz eden ilk modeli olan FR3DNet olarak adlandırılan modelini oluşturdu.

Bu modeli, “bilinen” kişilerin büyük bir veri kümesinin kimliklerini öğrenmek ve daha sonra bir test yüzünü bu kimliklerin biriyle eşleştirmek için eğitmişlerdir.

3D modelin yaratıcısı Dr. Syed Zulqarnain Gilani, modelin 3D yüz tanıma alanında ileriye doğru büyük bir adım olduğunu söyledi.

Gilani, “Rafta 3D kameraların ucuz ve uygun maliyetli hale gelmesiyle, saf 3D yüz tanıma için gelecek çok uzak görünmüyor.” dedi.

“Araştırmalarımız, 3D taramalarda tanıma performansının daha iyi ve daha sağlam olduğunu gösteriyor. 3D taramanız herhangi bir poz, gözlük veya yüz maskesi takıyor olabilir.”

“Bu araştırmanın, ağlara ve sistemlere erişim izni vermek için yüz tanıma kullanan cihazlarda güvenliği artırmaya yardımcı olacağını umuyoruz.”

3D Yüz Tanıma modeli (FR3DNet) şu anda araştırma amaçlı kullanılabilir. Çalışma Bilgisayar Vizyon ve model Tanıma alanında yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …