Nesnelerin İnterneti (IoT), milyarlarca sıradan cihazın internete bağlanmasını vaat ediyor, ama her birinin kendi bataryası olması gerektiğinde, ne kadar küçük ya da ucuz olabileceğinin bir sınırı var. Tamamen bataryasız çalışabilen yeni bir ince kağıt Bluetooth çipi bu sorunu çözebilir. Wiliot’un pul büyüklüğündeki çipi, etrafımızdaki ortam radyo frekanslarından enerji toplayabiliyor; Wi-Fi, Bluetooth ve hücresel sinyaller gibi ve bunları çeşitli sensörlere bağlanabilen Bluetooth donanımlı bir ARM işlemciye güç vermek için kullanılabilir.

Wiliot, Bluetooth çipinin boyutunun, herhangi bir pilin bulunmamasıyla birlikte, ucuz bir şekilde üretilebileceği ve neredeyse her şeye monte edilebileceği anlamına geldiğini söylüyor. Şirket, teknoloji için birkaç potansiyel kullanım durumu sunmaktadır. Örneğin, orijinal kağıt versiyonu uzun süre kaybolduğunda dijital bir kılavuza kolay erişim sağlamak için tüketici ürünlerine yerleştirilebilir veya bir giyim etiketine konulabilir ve optimum ayarları bir çamaşır makinesine iletmek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, sensörler ile de birleştirilebilmesi gerçeği daha ilginç olasılıklar ortaya çıkarmaktadır. Bir tedarik zinciri yoluyla öğeleri izlemeye ek olarak, bir sıcaklık sensörü, öğeler çok sıcak veya çok soğuk olduğunda rapor edebilir. Başka bir yerde, bir basınç sensörü, bir yiyecek kabının ne zaman boş olduğunu algılayabilir ve otomatik olarak değiştirme siparişi verebilir, böylece akıllı buzdolapları gerçekten akıllı hale getirilebilir.

Wiliot, şu anda hem Amazon hem de Samsung’a yatırımcı olarak güvense de; sensör etiketlerinin yaygınlaşması bir yıldan uzun sürebilir. Wiliot, 2019’da sınırlı bir sürümün bir parçası olarak sunmayı ve daha sonra 2020’de yaygın olarak kullanılabilir hale getirmeyi planladıklarını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …