Teknoloji

İşitme Engelli İnsanlara Yardımcı Olan Yeni Google Uygulamaları

0

Google, Android telefonlarını işitme engelli veya işitme güçlüğü olan insanlar için güçlü araçlar haline getirmek istiyor.

Pazartesi günü, arama devi iki yeni servis yayınladı; Live Transcribe ve Sound Amplifier, işitme sorunu yaşayan kişilerin daha kolay iletişim kurmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Live Transcribe tam olarak adının önerdiği şeyi yapar: Ekranınızda görünen başlıkları otomatik olarak oluşturmak için telefonunuzun mikrofonunu kullanır. Sound Amplifier (Ses Yükseltici) ile çevrenizdeki konuşmanın netliğini arttırmak için telefonunuzu ve bir kulaklık setini kullanabilirsiniz.

Google, yeni ürünler geliştirmek amacıyla; Washington, DC’deki işitme engelli ya da işitme güçlüğü çeken insanlar için özel bir okul olan Gallaudet Üniversitesi ile çalıştığını açıkladı.

Google’ın makine öğrenme adaletini ve erişilebilirlik mühendisliği ekibini yöneten Eve Andersson, geçen ay San Francisco’da düzenlediği bir basın etkinliğinde şunları söyledi: “Teknoloji, dahil olma ve tüm yeteneklerden insanları güçlendirme ile ilgilidir. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz; toplumun her kesiminden ve dünyanın her yerinden insanları, teknolojiyi etkilemeye ve yaratmaya davet ederek daha iyi ve daha faydalı olacaktır.”

İki yeni Google ürünü; teknoloji endüstrisinin engelli insanlar için erişilebilirlik zorluklarını ele alan en son örnekleridir. Örneğin, Google’ın Haritalar ekibinin tekerlekli sandalyedeki insanlar için rampalar ve giriş yerleri tespit eden yerel rehberleri vardır. Facebook, görme engelli insanlar için fotoğrafların içeriğini otomatik olarak tanımlayan bir teknolojiye sahiptir. Ayrıca şirketler, omurilik yaralanmaları olan insanlar için exoskeletonlar veya kolunuzda kalan kaslardan gelen elektrik sinyalleriyle kontrol edilen protez eller gibi daha ileri çalışmalarla deneyler yapıyorlar.

İşitme kaybı tüm dünyada önemli bir sorundur. Durumu tanımlamak için ses yoğunluğu ölçüsü kullanan Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun yüzde 5’inden fazlası veya 466 milyon insan (Yaklaşık 35 milyonu çocuk) işitme kaybına engel olamamaktan dolayı muzdariptir.

Google’ın yeni projesi olan Live Transcribe uygulaması; yoğun bir şekilde doğal dil işleme ve makine öğrenmeye dayanıyor. Google, geçen ay dünyanın en büyük teknoloji vitrini olan CES’te; Google Asistan’ın farklı dilleri konuşan iki kişi için canlı çeviriler yapmasını sağlayan Tercüman modunu açıklamıştı. Live Transcribe ayrıca dil işlemeye odaklanır ancak bunu yapan ilk uygulama değildir. Microsoft, Mayıs ayındaki Build konferansında canlı bir transkripsiyon aracı tanıtmıştı; Otter.ai adlı bu uygulama ise ‘live transcribe’ kayıtlarına benzemektedir.

Google Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Live Transcribe uygulamasını başlattığınızda, telefonunuzdaki mikrofonun aldığı konuşmaları otomatik olarak çevirmeye başlar. Koyu moda ayarlarsanız, kelimeleri büyük beyaz harflerle siyah bir arka plan üzerine yazar. Portekizce, Fransızca ve Swahili dahil olmak üzere 70’den fazla dilde yazıya dökülür ve yazılım aynı anda ikisi arasında geçiş yapabilir. Ayrıca birisi konuşmak yerine cevap yazmak istiyorsa bir klavye aracı da vardır.

Uygulamayı kapattığınızda transkript kaybolur. Ancak, konuşmaları kaydetmenin yolu yoktur ve Google, sunucularında konuşmaları depolayamadıklarını söylüyor. Ayrıca, transkripsiyonun doğruluğunu artırmak için telefonu harici bir mikrofona da bağlayabilirsiniz. Servisin çalışması için internet veya hücresel bağlantıya ihtiyacınız vardır.

Live Transcribe için proje liderlerinden biri olan Dimitri Kanevsky (1 yaşından beri sağır olan bir Google araştırma bilimcisidir): “İlk defa, 6 yaşındaki iki torunumla konuşabiliyorum.”

İlk olarak Mayıs ayında Google’ın I/O geliştirici konferansında duyurulan Sound Amplifikatör; Android telefon ve kulaklık gerektiriyor. Bu bağımsız bir uygulama değildir, ayarlarınızda erişebileceğiniz bir araçtır. Telefonunuzdaki slayt geçişlerini hareket ettirerek çevrenizdeki sesi değiştirmenize olanak sağlar. Yakındaki istenmeyen sesleri azaltmak için sesleri artırabilir veya farklı ince ayarlar ile deneyler yapabilirsiniz.

Android Erişilebilirlik Program Yöneticisi Brian Kemler: “Gerçek bir işitme cihazı veya başka bir tıbbi cihaz kadar etkili olması gerekmiyor, ancak birisi yardımını unutursa iyi bir destek olabilir. Ayrıca yüksek sesli bir restoranda veya diğer kalabalık yerlerde yardımcı olabilir.”

Google’ın yeni Live Transcribe (Canlı Tercüman) ve Ses Amplifikatörü, Google’ın Android araçlarına eklenmiştir. Bu uygulamalar henüz yeterince kusursuz değildirler. Örneğin, Live Transcribe özelliğini destekleyen doğal dil araçları etkileyicidir, ancak sözcükleri yanlış anlayabilirler. Birden çok kişi konuştuğunda, metni konuşmacı ile ayırmak yerine, büyük bir blokta gösterir. Google, uygulama için geliştirmeler üzerinde çalıştığını açıklamıştır.

Live Transcribe, Google’ın Android Lollipop işletim sistemini çalıştıran telefonlarda (2014 yılında yayımlanan veya daha sonraki sürümleri) bulunur. Ses Amplifikatörü ise Ağustos ayında piyasaya sürülen Android Pie’de mevcuttur. Araçlar, Apple’ın iPhone’larında henüz mevcut değildir.

Spread the love

Hidrojenin Metal Üzerindeki Etkilerini Gözlemlemek

Previous article

Sahte Haber Dedektörleri

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up