Japan Times

National Museum of Nature and Science liderliğindeki bir araştırma ekibi, Japonya’nın Jomon Dönemi’nin ikinci yarısında, ilk kez 3.500-3.800 yıl önce yaşayan bir kadının genomunun yüksek hassasiyetle dizilip analiz edildiğini söyledi.

Araştırmacılar, iyi korunmuş DNA sayesinde modern insanlarda yapılan benzer analizler kadar doğru olan genom analizinin sonuçlarının; ortak bir atalarının Jomon halkına ve Han Çinlisine yaklaşık 18.000 ila 38.000 yıl önce ayrıldığını belirtiyor.

Müzedeki Araştırmacı Hideaki Kanzawa ve Ulusal Genetik Enstitüsü Profesör Naruya Saito da dahil olmak üzere ekip; Hokkaido Rebun Adası’ndaki Funadomari sahasında kadın kafatası kemiği parçalarıyla keşfedilen azı dişlerinden DNA örnekleri aldı. Analiz ayrıca; Jomon’ların, yerli Tayvanlılar da dahil olmak üzere, Rus Uzak Doğu’dan Kore Yarımadası’na kadar Doğu Asya kıyı bölgelerinde bulunan gruplara genetik olarak yakın olduğunu buldu. Dahası nispeten küçük nüfus gruplarında toplandıklarını ve avlanarak yaşadıklarını da gösterdi.

Diğer keşifler arasında, Jomon kadını; kahverengi gözlere,ince saçlara, yüksek alkol toleransına sahipti ve ayrıca genetik olarak yüksek yağlı bir beslenme şekli vardı. Funadomari sahasında birçok deniz aslanı kemiği de bulundu.

//www.youtube.com/watch?v=sS3RGFop9IY&feature=share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Kayıp Şehrin Gizemi Antik Taş Tabletler Sayesinde Çözüldü

Irak’taki kil tabletlerin keşfi, arkeologların eski bir kayıp şehrin gizemini açığa çıkarmasına…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…

Bilinen En Eski Hayvana Ait Fosil Bulundu

Yeni araştırmaya göre, 558 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş bir yaşam formu…