Arkeoloji

Jomon Kadınının Genomu Çözüldü

0

National Museum of Nature and Science liderliğindeki bir araştırma ekibi, Japonya’nın Jomon Dönemi’nin ikinci yarısında, ilk kez 3.500-3.800 yıl önce yaşayan bir kadının genomunun yüksek hassasiyetle dizilip analiz edildiğini söyledi.

Araştırmacılar, iyi korunmuş DNA sayesinde modern insanlarda yapılan benzer analizler kadar doğru olan genom analizinin sonuçlarının; ortak bir atalarının Jomon halkına ve Han Çinlisine yaklaşık 18.000 ila 38.000 yıl önce ayrıldığını belirtiyor.

Müzedeki Araştırmacı Hideaki Kanzawa ve Ulusal Genetik Enstitüsü Profesör Naruya Saito da dahil olmak üzere ekip; Hokkaido Rebun Adası’ndaki Funadomari sahasında kadın kafatası kemiği parçalarıyla keşfedilen azı dişlerinden DNA örnekleri aldı. Analiz ayrıca; Jomon’ların, yerli Tayvanlılar da dahil olmak üzere, Rus Uzak Doğu’dan Kore Yarımadası’na kadar Doğu Asya kıyı bölgelerinde bulunan gruplara genetik olarak yakın olduğunu buldu. Dahası nispeten küçük nüfus gruplarında toplandıklarını ve avlanarak yaşadıklarını da gösterdi.

Diğer keşifler arasında, Jomon kadını; kahverengi gözlere,ince saçlara, yüksek alkol toleransına sahipti ve ayrıca genetik olarak yüksek yağlı bir beslenme şekli vardı. Funadomari sahasında birçok deniz aslanı kemiği de bulundu.

//www.youtube.com/watch?v=sS3RGFop9IY&feature=share

Spread the love

Sanal Gerçeklik; Irklara Karşı Davranışları Simüle Ediyor

Previous article

Altı Radyologdan Daha Fazla Performans Gösteren, Akciğer Kanserini Tespit Eden AI

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up