Rehab ve Back To Black gibi şarkılara imza atan ve 2011 yılında kaybettiğimiz çok sevilen İngiliz şarkıcı Amy Winehouse 2019 yılında, hologramlı versiyonu ile uluslararası turnelere çıkacak. Babasının yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre, yaklaşık iki saat sürecek bir şovla, canlı bir grup tarafından desteklenen sahnede Winehouse’un hologramlı versiyonu sevenleriyle tekrar buluşacak.

Ölü bir müzisyenin sahneye sihir teknolojisi ile çıkması ilk kez gerçekleşen bir şey değil. Geçtiğimiz günlerde Roy Orbison canlandırıldı. Ayrıca Michael Jackson 2014 Billboard Müzik Ödülleri’nde sahne aldı ve Tupac, ölümünden on yıldan fazla bir süre sonra, 2012’de Coachella’da göründü.

İnsan sonrası canlı eğlence çağının arkasındaki teknoloji, insan kadar ilgi çekici olabilecek bir hologram performansı oluşturmak için çabalayan (bazen mahkemeler yoluyla) birçok şirket, dönüşü olmayan bir noktaya ulaşıyor. Bu süreçte, 20. yüzyılın en büyük sanatçılarının arka kataloglarında çok büyük miktarda para kazanmayı umuyorlar.

Londra ve Hollywood’ta görsel efektlerle uğraşan Sydney Üniversitesi’nde dijital bir insan araştırmacı olan Mike Seymour’a göre; şu anki prodüksiyon 2D video projeksiyonları; uygun hologramlardan ziyade, önceden kaydedilmiştir ve canlı değildir.

Görüntüler fotogerçekçi olsa da, ünlü bir yüzün yeniden inşası için karmaşık nöral ağları kullanarak, bu görüntüyü sahneye yansıtmak için kullanılan yöntem yeni değildir. Billie Holiday, Jackie Wilson ve diğerlerinin hologramlarını oluşturma hakları olan Hologram USA şirketi sahibi Alki David: “Hologram USA, 19. yüzyıl Pepper’s Ghost* tekniğinin yüksek teknolojili (yüksek çözünürlüklü) bir versiyonunu kullanıyor. Sahneye bir hayaleti koymanın orjinal yolu; duman ve aynalardı.”

Mike Seymour: “Yapımların çoğu, dans hareketlerini ve ünlülerin genel fiziksel özelliklerini etkilemek için genellikle bir taklitçi tarafından yapılan bir performansı filme almakla başlar. Böylece, Michael Jackson gibi dans eden birini filme çekebilir ve ardından yüzünü Michael Jackson’ın dijital versiyonuyla değiştirebilir ve yüzlerce Michael Jackson görüntülerinden yeniden yapılandırabilirsiniz.”

Yarattığınız yüz başlangıçta hareketsiz olacaktır. Yapmanız gereken bir sonraki şey “donatım”.

Mike Seymour: “Bu donatım aşaması, ikinci aşamadır ve bir dijital karakterin yüzünde (veya beden için) bir ifade çekmenize izin verecek bir grup dijital leavers veya kukla ipleri üretmek olarak düşünebilirsiniz. Daha sonra, “kuklayı” hareket ettirmek zorundasın. Bu, yüz hareketlerini yakalamak için bir aktörün kafasına bağlı kameralar kullanılarak yapılabilir. Eğer ana donatımı çalıştırırsam, merhaba kelimesini söylediğimde, ana teçhizatımdaki kameralardan dudak hareketlerimi okuyor ve sonra dijital dizgileri “holografik şarkıcının merhaba demesini sağlamak için” çekiyor. Oradan, video oluşturulacak ve gölgelerin gerektiği yere düşmesi için ışık sabitlenecektir.”

David, “Bir hologram ile sahnede canlı sanatçılar, izleyicinin yapamayacağı yansımaları görebilir ve hareketlerini uygun olacak şekilde ayarlayabilir. Ancak gelişmelerimiz ve güçlü projektörlerimizle, opak olan hologramları sunabiliyoruz, böylece ‘içinden geçmek’ sorunu en aza indiriliyor.”

Başka bir ABD şirketi Eyellusion; Holografik Frank Zappa’nın yer aldığı yaklaşan bir gösteride, sanatçının yaptığı gerçek bir canlı performans kaydını gösterinin vokal parçası olarak kullanıyor.

Firmanın CEO’su ve kurucusu Jeff Pezutti: “İzleyicilerle etkileşime gelince, önceden şaka yapabilirsin. Canlı Şaka’nın olabileceği ve gerçekleşeceği bir gelecek teknolojisi var ama şimdilik bu önceden hazırlanmış bir şov, bu yüzden onu nereye koyduğunuz konusunda akıllı olmalısınız.”

Amy Winehouse turu Base Hologram tarafından Ekim ayında Los Angeles’taki Orbison gösterisiyle bir araya getiriliyor. Hologram turları, Base gibi şirketlerin yanı sıra başlıca rakipleri ve rekor etiketleri için potansiyel olarak kazançlı bir alandır.

Bu performanslardan birini sergilemek için, hologramlı bir tur organizatörü, eğlencenin müziğini kullanmak için ödeme yapmak zorundadır. Buna ek olarak, ABD’de (Orbison, Elvis ve Holiday’ın yaşadığı ve öldüğü yerde), tanıtım hakkı olarak da adlandırılan bir şey var. Ancak, bu hakkın, kişinin ailesi veya mülkü aracılığıyla ölümün ötesine geçip geçmediği eyaletten eyalete değişir. Örneğin, Kaliforniya’da tanıtım hakkı ölümden 50 yıl sonradır. New York’ta bu hak ölümle sona erer.

Kilit Soru: İnsanlar Bilet Alır Mı?

Coachella’daki orijinal Tupac performansı çok fazla söylenti oluşturdu. Roy Orbison’ın performansı bu yılın başlarında Los Angeles Times tarafından olumlu bir şekilde değerlendirildi ve şarkıcının çocuklarından övgü aldı.

Pezutti, eski Black Sabbath şarkıcısı olan holografik Ronnie James Dio’nun ilk performansından bahsetti: “İnsanlar ilk bir buçuk dakikayı izlediler. Holograma geri döndüklerinde tam anlamıyla bir şey yakaladığımızı biliyordum. Holograma baktığınızı unutuyorsunuz ve işte o zaman gerçek bir rock şovundasınız.”

Mike Seymour’a göre, bir performansın başarısı, bireysel bir izleyici kitlesinin satın alma isteğine bağlı olacaktır.

Mike Seymour: “Eğer bu fikir sizi dehşete düşürüyorsa, bundan nefret edersiniz. Fakat sadece o şarkının tekrar çalınmasını izlemeyi seven bir hayranıysanız, bunun şimdiye kadarki en iyi şey olduğunu düşüneceksiniz. Bu yeni teknoloji; göründükleri kadar gerçek, hisseden, etkileşimli ve gerçek zamanlı sanatçılar yaratmak konusunda büyük bir etkiye sahip olacaktır.”

 

*Pepper’s Ghost Tekniği: Şeffaf hayalet görüntüler oluşturmak için özel bir efekt tekniğidir. Bu teknik, John Pepper’ın 1800’lerde popüler olmasından bu yana tiyatro ve perili evlerin temelini oluşturuyor. Hayalet görüntüsünü bir plastik-cam levhadan yansıtarak çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…